Liga 1: Larie salvează spectacolulMircea Rosca / SportPictures.eu
07 Nov 2016

Liga 1: Larie salvează spectacolul

Meciul dintre două formații care au înscris în medie 1,5 goluri pe meci era de așteptat a fi unul deschis, cu multe reușite de ambele părți. Ei bine, CFR Cluj și FC Botoșani au oferit în Gruia una dintre cele mai plictisitoare partide ale campionatului, aspirațiile de play-off și cupe europene nefiind justificate de prestația lor din această seară.

În afara jumătății de ocazie din minutul 8 a lui Bud din pasa lui Păun, prima repriză a fost ștearsă. Prima ocazie mai consistentă a apărut la poarta gazdelor în minutul 65, când Astafei a interceptat un balon la limita careului de 16 metri al clujenilor, a șutat cu curaj, Marc a respins și, atent, Golofca a încercat să reia spre poartă, dar a fost blocat de Camora. Patru minute mai târziu Tiago Lopes este aproape de gol, dar mingea trimisă de el cu capul a fost scoasă de pe linia porții de Dimitrov după ce îl depășise pe Iliev. Rezultatul este salvat pentru gazde de Larie, fundașul central al clujenilor reușind o reluare pe spate din 6 metri a unei centrări trimisă din lovitură liberă din flancul stâng de Negruț, balonul lovit de el ducându-se spre stâlpul din stânga lui Iliev, fără șanse pentru acesta de a salva situația.

S-a încheiat CFR Cluj – FC Botoșani 1-0 (0-0), un scor ”italian” de la două echipe care au un potențial mult mai mare.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Marc - Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora - Rus, Gomelt (min. 58 Omrani) - Nouvier, Ruiz (min. 83 Negruţ), Păun (min. 68 Peteleu) - Bud

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Dimitrov, Miron, Burcă, Muşat - Vaşvari (min. 90 Plămadă), Bordeianu - Golofca, Willie (min. 62 Cucu), I. Fulop (min. 46 Herghelegiu) - Astafei