Liga 1: Lanțul eșecurilor continuăMircea Rosca / SportPictures.eu
22 Mar 2015

Liga 1: Lanțul eșecurilor continuă

CFR Cluj și-a dovedit încă o dată limitele în partida disputată pe teren propriu cu cei de la Petrolul Ploiești. Conduși după un penalty făcut de Mincă în ultimul minut al primei reprize și transformat de Teixeira, elevii lui Trică au alergat după egalare, însă nu au reușit să introducă mingea în plasă cu tot jocul combinativ pe care l-au prestat.

Tade și Dore au fost cei mai ”prolifici” în ratări în fața unei defensive a Petrolului vădit slăbită după ieșirea lui Geraldo Alves, accidentat. Este adevărat, ploieștenii puteau juca de foarte devreme în meci în numai 10 oameni, arbitrul Radu Petrescu ezitând în două rânduri să-i acorde al doilea cartonaș galben.

S-a încheiat CFR Cluj – Petrolul 0-1 (0-1), cu gazdele rămânând pe ultimul loc, iar Petrolul face 43 de puncte și staționează pe ultima treaptă a podiumului.

CFR Cluj (antrenor Eugen Trică): Mincă - Jakolis, Larie, Carp, Camora - Petrucci (min. 79 Jazvici), Muniru  - Deac (min. 19 Chanturia), Dore, Păun, Tade

Petrolul (antrenor Mircea Rednic): Pecanha - Alcenat, Geraldo (min. 62 Ipsa), Satli, Peteleu - Coman, Filip - Nepomuceno, Kronaveter (min. 71 Pastorini), Teixeira (min. 46 Mareş) - Astafei