Liga 1: La patru puncte de un nou titluFlaviu Buboi / SportPictures.eu
29 Apr 2019

Liga 1: La patru puncte de un nou titlu

CFR Cluj a arătat două fețe în victoria din această seară din Gruia contra celor de la FC Viitorul.

Constănțenii au făcut o primă repriză foarte bună și au subordonat campioana în propriul fief, reușind deschiderea scorului prin Rivaldinho în minutul 14. Vârful de atac a fost servit ideal de Houri în careul advers și a schimbat tabela cu un șut pe jos la colțul lung ce l-a făcut neputincios pe Arlauskis. Elevii lui Dan Petrescu au o primă ocazie bună în minutul 32 la șutul din întoarcere al lui Culio prins de Cojocaru și puteau egala în prelungirile reprizei după călcâiul lui Omrani.

Partea a doua a jocului a debutat cu o ratare rarisimă a lui Rivaldinho, șut de la 11 metri respins de Cristi Manea de pe linia porții după o fază începută cu șutul lui Ianis Hagi respins slab de Arlauskis și cu pasa lui Ciobanu pentru colegul său din atac. Ratarea a fost decisivă pentru soarta partidei, deoarece gazdele au egalat în minutul 57 prin șutul lui Camora din afara careului după un luft al lui Ciobanu, apoi Culio a transformat în minutul 67 un penalty acordat de arbitrul Sebastian Colțescu pentru faultul lui Ghiță la Omrani, scorul final fiind stabilit de Vinicius în minutul 74 cu o lovitură de cap de la 6 metri după o centrare a lui Bordeianu de pe partea dreaptă.

S-a încheiat CFR Cluj – FC Viitorul 3-1 (0-1) și campioana este la patru puncte de un nou titlu.

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic (min. 82 Mureșan) - C. Deac (min. 75 Moutinho), I. Costache (min. 64 Păun), Omrani

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer - T. Băluţă, Vînă (min. 70 Ganea), Houri - I. Hagi, Drăguş (min. 46 Ciobanu), Rivaldinho (min. 64 Achim)