Liga 1: Juveții răpun liderul în vulcanul de pe ”Oblemenco”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Feb 2019

Liga 1: Juveții răpun liderul în vulcanul de pe ”Oblemenco”

Mitriță s-a întors cu noroc pe ”Ion Oblemenco” și a dat lovitura de începere a partidei ce a venit să alimenteze orgoliul oltenesc cu o victorie ce îi aduce din nou în lupta pentru titlu.

Venită fără golgheterul Țucudean, CFR Cluj s-a văzut condusă pe tabelă încă din minutul 14 la prima ocazie de poartă a gazdelor. O acțiune a lui Mihăilă în flancul stâng l-a adus pe mijlocașul de bandă al oltenilor în interiorul careului lui Arlauskis în apropierea liniei de fund de unde a pasat înapoi la colțul careului de 6 metri pentru Andrei Cristea, vârful de atac reluând din prima, imparabil, la colțul lung. Obligată să reintre în joc, formația campioană a avut o ocazie importantă în minutul 22 când Pigliacelli l-a blocat pe Păun, apoi Ioniță șutează periculos din unghi în minutul 28 și Kelic a fost aproape de a-și trimite balonul în propria poartă. Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Djokovic, șut pe lângă stâlpul din dreapta lui Pigliacelli trimis din zona punctului cu var.

Gazdele reușesc să se desprindă pe tabelă în minutul 78 la lobul lui Koljic și tribunele au explodat, victoria fiind asigurată după modul în care a decurs jocul.

S-a încheiat CS U Craiova – CFR Cluj 2-0 (1-0), victorie ce îi urcă pe olteni pe locul secund cu 42 de puncte, la cinci în urma clujenilor și cu unul peste FCSB, care va disputa luni partida din etapa a 23-a contra celor de la FC Hermannstadt.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, Kelics, T. Ferreira, Bancu - Cicâldău, Mateiu - Meza Colli (min. 61 Bărbuţ), A. Cristea (min. 74 N. Rocha), Mihăilă (min. 83 Mihăilă) - Koljic

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskiss- Maneas, Lang, Vinicius, Camora - Djokivic, Culio, A. Ioniţă (min. 61 Petrila) - Deac, Omrani, A. Păun (min. 73 Costache)