EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
    Digisport 2
Liga 1: Jumătate de revanșă pentru sibieniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Oct 2018

Liga 1: Jumătate de revanșă pentru sibieni

Arbitrul Iulian Călin a stabilit scorul final al partidei de astăzi de pe ”Ion Oblemenco” după ce a dictat în mod eronat un penalty gazdelor de la Universitatea Craiova și le-a permis să egaleze imediat înainte de pauză.

FC Hermannstadt a venit în Bănie cu dorința de a-și lua revanșa pentru finala de cupă pierdută în urmă cu câteva luni, dar și pentru a obține un rezultat bun și a-l păstra la cârmă pe Alexandru Pelici, tehnician amenințat cu demiterea pentru seria de cinci înfrângeri consecutive din campionat.

Sibienii au reușit să dea lovitura încă din start, în minutul 7 Blănaru deschizând scorul cu capul din 6 metri după un corner de pe partea dreaptă executat de Petrescu și prelungit cu capul de Bogdan Rusu. Cinci minute mai târziu Mitriță a fost aproape de egalare, execuția sa din lovitură liberă fiind respinsă de Căbuz de la vinclu, apoi în minutul 26 oaspeții repetă schema de la gol de data aceasta fără succes, Pigliacelli respingând reluarea cu capul a lui Bogdan Rusu. În primul minut de prelungiri ale reprizei Cicâldău cade artistic după un luft în careul sibienilor și Iulian Călin, aflat în apropiere, indică punctul cu var spre stupefacția lui Tătar, cel învinuit de fault. Koljic a transformat și dădea oltenilor perspectiva unei reprize secunde în care aveau nevoie de un gol pentru a se menține aproape de podiumul clasamentului. Din păcate pentru ei, lucrurile nu au fost simple, ci chiar mai complicate de apărarea dârză a sibienilor. Aflați în criză de idei, combinând excesiv fără a încerca șuturile din afara careului, elevii lui Devis Mangia nu și-au construit ocazii clare de gol, astfel încât s-a încheiat U Craiova - FC Hermannstadt 1-1 (1-1).

U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic - Bărbuţ (min. 58 Mihăilă), Fedele (min. 90 Dimitrov), Cicâldău, Bancu - Rocha (min. 76 Glavina), Koljic, Mitriţă

FC Hermannstadt (antrenor Alexandru Pelici): Căbuz - Company, Mijuskovic, I. Stoica, Tătar - Dandea, Dâlbea - Serediuc (min. 74 Dumitriu), Rusu (min. 45+2 N'Kololo), I. Petrescu (min. 83 Tsoumou) - Blănaru