Liga 1: Joc deschis, un singur gol și victorie pentru FCSBSabin Malisevschi / SportPictures.eu
28 Apr 2019

Liga 1: Joc deschis, un singur gol și victorie pentru FCSB

În fața a aproximativ 3.500 de spectatori ce au venit pe Arena Națională să-i vadă la lucru, elevii lui Mihai Teja au evoluat în fața unei formații incomode pentru toate contracandidatele lor la titlu.

Astra a ținut să dea o replică cât mai bună după ce în această săptămână a disputat alte două partide grele, cu CS U Craiova și în Cupa României cu CFR Cluj, și oboseala s-a acumulat în ghetele jucătorilor pregătiți de Costel Enache. Profitând de acest lucru, FCSB a început tare meciul și Man a semnat prima mare ocazie în minutul 8, șut la rădăcina barei din stânga lui Santos după o pasă primită de la Florinel Coman. Rolurile s-au schimbat în minutul 10, când Man a trecut pe rol de servant și Coman a șutat dintr-o poziție similară, de la limita careului de 16 metri, însă balonul a trecut pe lângă poartă. Nedelcu i-a dat emoții lui Santos în minutul 22, șutul său centrare ce se îndrepta spre bara din stânga portarului oaspeților fiind respins cu greu de acesta după ce a lovit pământul. Giurgiuvenii au dat primul semnal în ofensivă în minutul 35 la șutul lobat de la 25 de metri prins cu ușurință de Bălgrădean, apoi în minutul 40 Butean l-a pus mai serios la treabă pe portarul gazdelor cu un șut în forță de la 20 de metri. Florin Tănase a solicitat penalty la contactul cu Cestor din minutul 36, dar arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să curgă, pentru ca în prelungirile primei reprize ”centralul” să considere că decarul roș-albaștrilor a simulat la faza din careul Astrei în care s-a intersectat cu Erico și i-a acordat cartonașul galben.

Repriza secundă a adus deschiderea scorului, pasa inspirată a lui Man punându-l în situația de a marca pe Florin Tănase, care l-a executat pe Santos din situație de unu la unu. Era minutul 55, moment din care giurgiuvenii au început să apară mai mult la finalizare. În minutul 63 Alibec a fost blocat de Bălgrădean, pentru ca patru minute mai târziu portarul roș-albaștrilor să le dea emoții coechipierilor prinzând în doi timpi o minge urmărită îndeaproape de Llullaku. Partida s-a încheiat cu o ratare rarisimă a lui Cestor, lovitură de cap din plonjon de la 6 metri ce a trimis balonul pe lângă stâlpul din dreapta lui Bălgrădean, scorul final al partidei fiind FCSB – Astra 1-0 (0-0).

Roș-albaștrii au acum două puncte în urma CFR-ului, clujenii urmând să evolueze luni pe teren propriu cu FC Viitorul în capul de afiș al rundei.

FCSB (antrenor Mihai Teja): Bălgrădean - M. Roman, I. Cristea, Planic, J. Morais - Nedelcu, L. Filip (min. 56 Teixeira) - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (min. 83 Balaşa) - Gnohere (min. 69 Hora)

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): M. Santos - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - Balaure (min. 58 Llullaku), R. Pires (min. 75 Biceanu), R. Moise - Begue (min. 56 V. Gheorghe), Zoua, Alibec