Liga 1: Izbăvire în ultima secundăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Nov 2018

Liga 1: Izbăvire în ultima secundă

Remiză muncită de Dinamo în Ștefan cel Mare împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.

Prima parte a jocului a avut puține ocazii de gol, în schimb a avut două faze la care ambele combatante au cerut penalty. În minutul 22, gazdele au reclamat intrarea cu brațul sus a lui Marius Constantin la Daniel Popa, însă arbitrul Iulian Călin a considerat că nu sunt circumstanțe pentru a acorda lovitură de pedeapsă și a lăsat jocul să continue. La un sfert de oră distanță, o centrare a lui Ivanov din flancul stâng a fost reluată cu capul de Fofana de pe linia careului de 16 metri, balonul fiind atins în aer cu brațul de Katsikas. Cu toate că brațul se afla în suprafața de pedeapsă, Iulian Călin a acordat lovitură liberă din afara careului. Fortes a executat lovitura liberă și Penedo a avut un reflex de excepție și a deviat balonul trimis puternic pe centrul porții.

Primul șut pe spațiul porții trimis de echipa gazdă a apărut în minutul 69 la ”latul” pus de Daniel Popa din unghi, dar Pleșca a fost la post și a respins în corner. Din cornerul rezultat mingea ajunge la Cooper care șutează de la 20 de metri și Montini a deviat cu capul, dar direct în brațele lui Pleșca. Fofana mută emoțiile la poarta gazdelor cu șutul său din colțul careului mic respins cu piciorul în bară de Penedo, apoi în minutul 78 Trif deschide scorul cu un șut din careu după o pasă inspirată, cu călcâiul, trimisă de Chamed. Marius Constantin era să dea cu piciorul, la propriu, acestui avantaj patru minute mai târziu când a deviat un balon și l-a trimis razant cu bara porții lui Pleșca, după care Dinamo a rămas în 10 din minutul 88 după eliminarea lui Mihai Popescu pentru un al doilea cartonaș galben și se părea că partida se îndreaptă către victoria oaspeților. Cu toate acestea, în chiar ultima secundă a prelungirilor Salomao a profitat de o deviere nefericită a defensivei medieșene și din fuleu a șutat de la marginea careului mare trimițând balonul în bara din dreapta lui Pleșca de unde a intrat în plasă.

Golul izbăvirii aduce le dinamoviștilor al treilea rezultat de egalitate succesiv pe teren propriu, Dinamo – Gaz Metan 1-1 (0-0). Dinamo rămâne fără victorie în propriul fief din 25 august, atunci când a trecut la limită de FC Hermannstadt, și cu 18 puncte se pregătește de o serie de foc cu Viitorul, CFR Cluj, FC Hermannstadt și Astra, meciuri programate până la finalul anului.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Penedo - Sorescu, Popescu, Katsikas, Popovici - Cooper, Ait Atmane - Hanca (min. 61 Zenke), Moldoveanu (min. 46 Montini), Salomao - D. Popa

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Creţu, Pereira, M. Constantin, Buşu - Fofana, L. Aurelio - Olaru (min. 72 Trif), Ivanov (min. 78 R. Romeo), Ely Fernandes (min. 63 Chamed) - Fortes