Liga 1: Invincibili și după meciul de la BotoșaniIonut Tabultoc / SportPictures.eu
10 Aug 2018

Liga 1: Invincibili și după meciul de la Botoșani

Două dintre echipele neînvinse după primele trei etape s-au întâlnit în prologul etapei. FC Botoșani a primit vizita Astrei Giurgiu, echipă în al cărui prim 11 a evoluat Alibec, atacantul aflat încă în căutarea unui nivel de joc care să-i permită relansarea carierei.

Cu toate acestea, gazdele au fost cele care au fost mai incisive în startul partidei și Ongenda a reușit deschiderea de scor cu o execuție ce candidează la titlul de golul etapei. Atacantul francez a tras fără preluare de la peste 20 de metri, ristul exterior imprimând un efect accentuat balonului și l-a trimis la rădăcina barei din dreapta lui Lazar după care a intrat în plasă. Gol nesperat pentru gazde ce a mutat presiunea pe giurgiuveni și Alibec s-a simțit nevoit să își aroge statutul de lider al echipei și să-și tragă coechipierii după el. Mangaliotul a luat o acțiune pe cont propriu în minutul 19 și după ce a intrat în diagonală în careul lui Pap a încheiat cu un șut din unghi pe direcția portarului echipei gazdă, apoi zece minute mai târziu a șutat de la aproximativ 25 de metri și l-a obligat pe Pap să respingă în corner. Egalarea vine la fel de neașteptat ca și deschiderea scorului, în minutul 39 Bejan reluând cu capul o minge centrată în careul gazdelor la care Pap a ieșit neinspirat.

Restabilirea echilibrului pe tabelă a determinat ambele formații să fie mai precaute în partea a doua a întâlnirii, jocul fiind mai puțin ofertant la capitolul fazelor de poartă. Finalul de meci a fost dezechilibrat numeric de eliminarea justificată a lui Dumitraș în minutul 82 pentru o intrare dură la Radunovic, dar tot botoșenenii puteau da lovitura două minute mai târziu la lovitura de cap a lui Brekalo. Ultima șansă de a înscrie le-a aparținut oaspeților prin Romario Moise cu o lovitură de cap din centrul careului ce a trecut puțin pe lângă poarta botoșenenilor.

Scor final FC Botoșani - Astra Giurgiu 1-1 (1-1), rezultat ce pare că a convenit ambelor combatante.

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Oaidă, Jonathan Rodriguez - M. Roman I, Ongenda (min. 63 Enriko), Golofca (min. 78 Brekalo) - M. Roman II (min. 57 Chitoşcă)

Astra Giurgiu (antrenor Marius Măldărășanu): Lazar - Al. Stan, Erico da Silva, Bejan, Radunovic - Biceanu, Mrzljak - Balaure, Roşu (min. 59 Moise), Llulaku (min. 81 Begue) - Alibec (min. 72 L. Buş)