Liga 1: Inspirație. Cu ”I” de la IanisRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mai 2018

Liga 1: Inspirație. Cu ”I” de la Ianis

FC Viitorul obține toate cele trei puncte din întâlnirea de la Ovidiu cu CSM Poli Iași grație unei execuții inspirate a căpitanului Ianis Hagi. Campioana a căutat fără succes o soluție de a răzbate prin defensiva ermetică a oaspeților timp de 84 de minute, 75 dintre acestea în superioritate numerică, și a fost nevoie de decizia lui Ianis pentru a găsi o breșă către succesul ce-i duce cel puțin temporar până pe locul 3.

Tot el a fost implicat în faza din minutul 9 în care Mihăescu a văzut cartonașul roșu pentru o intrare dură prin alunecare, cu talpa sus, pentru care arbitrul Iulian Călin i-a acordat într-o primă instanță cartonaș galben, apoi a decis eliminarea după ce a văzut efectele contactului pe jambiera piciorului stâng al jucătorului Viitorului. Gavra a lovit transversala în minutul 21, apoi Voduț a trimis cu capul puțin pe lângă poartă în minutul 33, într-o situație similară aflându-se și Gavra în minutul 59, ambele centrări venind de la Lima Duarte. Ianis a trimis și el în transversală în minutul 71, apoi în minutul 84 a luat pe cont propriu o acțiune pe partea dreaptă, a pătruns spre centru și a pendulat scurt piciorul stâng pentru a trimite de la 20 de metri un șut ce l-a surprins pe Koşelev și a stabili scorul final.

FC Viitorul – CSM Poli Iași 1-0 (0-0) și pentru elevii lui Gică Hagi urmează deplasarea de la Cluj, acolo unde la sfârșitul săptămânii viitoare se poate decide noua campioană.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mladen, Hodorogea, De Nooijer, Ganea - D. Lopes (min. 62 Ciobanu), Cicâldău, Vână - Gavra (min. 80 Casap), Voduţ, Ianis Hagi

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Koşelev - Bosoi, Jagodinskis, Frăsinescu, Panţîru - Danale (min. 57 Chelaru), Cioinac, Mihăescu, Ştefănescu (min. 57 A. Cristea) - Zaharia (min. 84 Vlădeanu), Kizito

ACS Politehnica Timișoara reușește a doua victorie în seria de trei jocuri consecutive pe teren propriu și o ține la distanță pe Juventus București de limanul salvării de la retrogradare. ”Lanterna roșie” nu a contat în partida de pe malurile Begăi, în care Wallace a dat o mână de ajutor gazdelor și a înscris un autogol în minutul 6 la o fază confuză în careu în urma unui corner, apoi portarul Gavrilaș l-a faultat în careu pe Drăghici în minutul 48 și Vașvari a transformat penalty-ul. ACS Politehnica – Juventus București 2-0 (1-0) și elevii lui Rică Neaga urcă pe loc de salvare de la retrogradare.