Liga 1: În stil de campioanăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Mai 2016

Liga 1: În stil de campioană

După ce azi noapte a petrecut, Astra jucat în această seară cu motoarele turate pentru a onora titlul de campioană pe care l-a obținut deja. Vizita celor de la Dinamo, echipă obligată să obțină toate cele trei puncte pentru a mai spera la locul 2, anunța un meci cu ambele combatante luptând cu garda jos.

De aceea scorul a fost deschis rapid, în minutul 16, pe o acțiune de contraatac a lui Gnohere finalizată de Palic. Orgoliul campioanei a fost zgândărit și Junior Morais dă replica cu un șut din interiorul careului trimis milimetric la colțul lung după o pasă a lui De Amorim. Cu toate acestea, la pauză au intrat în avantaj dinamoviștii grație unui gol superb înscris de Vali Lazăr cu un șut cu efect trimis la colțul lung și puteau avea avantaj de două goluri dacă în ultimul minut al reprizei Gnohere nu trimitea balonul în bară. Bucuria ”câinilor roșii” nu a durat decât pe perioada pauzei, imediat după reluare Alibec făcându-și datoria de puncheur și egalând după o pasă de 30 de metri a lui Lovin ce l-a lăsat pe decar singur cu Cerniauskas. Diferența a fost făcută de nou-intratul Alexandru Ioniță cu o ”dublă” în minutele 56 și 64, de fiecare dată cu assist din partea lui Alibec, scorul final al partidei fiind Astra – Dinamo 4-2 (1-2).

Victoria le permite giurgiuvenilor să continue cu zâmbetul pe buze petrecerea, în timp ce dinamoviștii au ieșit din cărți pentru locul 2, ce va fi ocupat de Steaua.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung - Queiros, Găman (min. 46 Oros), Geraldo, J. Morais - Seto, Lovin (min. 55 Ioniță) - Teixeira, Boldrin, De Amorim (min. 78 D. Niculae) - Alibec

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas - Hanca, Puljic, Mevlja, Olteanu - Anton (min. 77 Bicfalvi), Ekeng - Rotariu (min. 80 Costache), Palic, Lazăr (min. 56 Bartalsstovu) - Gnohere