Liga 1: În atmosferă de vacanțăAndi Popescu / SportPictures.eu
09 Mai 2016

Liga 1: În atmosferă de vacanță

Un meci fără miză între campioană și o formație care și-a depășit condiția într-un moment în care situația financiară a afectat-o serios s-a încheiat cu o victorie ce nu mai are importanță decât în statistici. Astra a venit la Turnu Severin fără 10 titulari și a avut pe bancă numai patru rezerve, în timp ce gazdele de la Pandurii Târgu Jiu au aliniat o formulă aproape de cea standard folosită în campionat.

În startul partidei Nicoară și Hora au pus presiune la poarta lui Gavrilaș, iar Antal aduce deschiderea scorului în minutul 21 cu un șut printre picioarele portarului giurgiuvean după o pasă ideală a lui Nicoară ce l-a găsit pe atacantul gorjenilor pe poziție viitoare în careul Astrei. Oaspeții au avut cea mai importantă ocazie în minutul 65 la lovitura de cap a lui Oros din centrul careului mare al Pandurilor după o centrare din lovitură liberă a lui Florea, dar balonul a trecut pe lângă cadrul porții lui Lazar. Scorul final Pandurii – Astra 2-0 (1-0) este stabilit în al treilea minut de prelungiri de Hora, cu al 19-lea său gol stagional înscris din situație de unu la unu cu Gavrilaș, pe care l-a executat scurt cu un șut pe jos.

Urmează vacanța, cu bucurie și relaxare pentru campioni, cu incertitudini și căutări pentru jucătorii echipei gorjene.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Edi Iordănescu): Lazar - Unguruşan, Săpunaru, Bunoza, Acsinte - Droppa (min. 85 Piţian), Mrzljak - Antal, Nistor (min. 77 Răuţă), Nicoară (min. 61 Ciucur) - Hora

Astra Giurgiu (antrenor Marius Şumudică): Gavrilaş (min. 74 Boşneag) - Scarlatache, Geraldo, Oros, A. Stan - Seto (min. 86 Răileanu), A. Ioniţă - Florea, Dandea (min. 72 Boubacar), De Amorim - D. Niculae