Liga 1: Ieșenii scapă victoria printre degeteValentin Macrea / SportPictures.eu
18 Mai 2019

Liga 1: Ieșenii scapă victoria printre degete

Politehnica Iași a controlat partida din Copou cu FC Hermannstadt, dar a scăpat printre degete victoria cu un gol primit în minutele de final ale jocului.

Început cu o bară a lui Cioinac în minutul 18, meciul a fost animat de ocazia lui Nascimento din minutul 30, încheiată cu un șut pe lângă poartă, și de lovitura liberă a lui Mihalache din minutul 58, respinsă greu în corner de Căbuz. În minutul 62 Mijuskovic îl faulează în propriul careu pe Patrick Petre și din penalty-ul rezultat Nascimento a schimbat tabela în favoarea gazdelor. O fază pornită dintr-o lovitură liberă executată de Tătar, retrimisă cu capul de Mijuskovic și continuată de Jazvic cu o minge trimisă în careul mic este reluată în plasă de Ionuț Stoica și oaspeții egalează în minutul 86.

S-a încheiat Politehnica Iași - FC Hermannstadt 1-1 (0-0), o remiză ce păstrează cele două formații pe aceleași poziții, pe moldoveni pe locul 10 cu 30 de puncte, iar pe sibieni pe 12, locul de baraj, cu 24 de puncte.

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Qaka (min. 76 Gardoş), Cioinac, Nascimento - Platini (min. 67 Zaharia), Sanoh (min. 56 Garros), P. Petre

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar - Offenbacher (min. 66 Jazvic), Antonov (min. 74 Abdurahimi), Dumitriu - Lendric (min. 60 Blănaru), Tsoumou