Liga 1: Ieșenii câștigă derby-ul MoldoveiIonut Tabultoc / SportPictures.eu
08 Apr 2017

Liga 1: Ieșenii câștigă derby-ul Moldovei

CSM Poli Iași are un randament de invidiat în play-out. Echipa pregătită de Eugen Neagoe a învins în derby-ul Moldovei disputat în Copou cu FC Botoșani și cu patru victorii și un egal în cele cinci etape scurse se plasează în fruntea ierarhiei cu 28 de puncte. Botoșenenii veneau după două succese pe teren propriu fără gol primit și sperau la cel puțin un egal, la fel ca cel obținut în sigura lor deplasare de până astăzi, pe terenul medieșenilor.

Socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg și asta au simțit-o pe propria piele elevii lui Leo Grozavu, cu toate că pe finalul partidei puteau să-și atingă obiectivul. Gazdele au deschis scorul în debutul partidei, în minutul 4, Ștefănescu trecându-și în cont o execuție destul de rar întâlnită pe terenurile din România: după o pătrundere în careul botoșenenilor, mijlocașul gazdelor a șutat cu exteriorul piciorului drept, balonul trimis la colțul lung intrând în plasă pe lângă stâlpul din dreapta lui Cobrea. Golofca încearcă să dea replica în minutul 20, șutul său de la 25 de metri fiind scos de sub transversală de Grahovac, apoi ieșenii fac 2-0 după reușita din minutul 26 a lui Bosoi. Mijlocașul gazdelor s-a înălțat perfect la limita careului mic și a reluat cu capul în plasă balonul centrat din lovitura de colț executată de pe partea dreaptă a direcției de atac de către Țigănașu.

Mai insistenți în atac după primirea golului cu numărul 2, botoșenenii izbutesc să reducă din handicap prin Golofca în minutul 57. Mijlocașul despre care s-a vorbit mult din cauza incidentului cu antrenorul Leo Grozavu a ieșit la rampă cu o nouă execuție frumoasă și eficientă, gol înscris cu un șut din cădere la colțul scurt după o preluare pe piept în careul ieșean și bifează a treia partidă consecutivă cu gol înscris. Tot el a fost în două rânduri aproape de egalare în minutele de final cu o lovitură de cap la vinclu scoasă miraculos de Grahovac și cu un șut ce a lovit bara și a ajuns cu noroc în brațele portarului ieșean, dar în cele din urmă s-a terminat CSM Poli Iași - FC Botoșani 2-1 (2-0).

Cu acest rezultat botoșenenii rămân pe locul al treilea cu 23 de puncte, la o distanță de 7 puncte de Pandurii, echipa clasată pe locul de baraj.

CSM Poli Iași (antrenor Eugen Neagoe): Grahovac - Voicu (min. 56 Răuță), Mihalache, Frăsinescu, Sato - Bosoi, Mitic (min. 68 Golubovic), V. Gheorghe, Ţigănaşu (min. 74 Panțîru) - Ştefănescu - A. Cristea

FC Botoșani (antrenor Leo Grozavu): Cobrea - Unguruşan, Burcă, Cucu (min. 69 Buș), Popovici - Vaşvari, Bordeianu (min. 46 Endrick) - M. Roman, L. Fulop (min. 46 Miron), Golofca - Kuku