Liga 1: Iașiul merge în EuropaAndrei Luca / SportPictures.eu
29 Mai 2016

Liga 1: Iașiul merge în Europa

Final dramatic de play-out cu răsturnare de scor spectaculoasă la Timișoara, bucurie la Iași și dezamăgire la Craiova! Toate cele patru partide ale ultimei etape a play-out-ului Ligii 1 au fost programate la aceeași oră, 17:00, deoarece în fiecare exista câte o echipă cu șanse de a câștiga primul loc al clasamentului, loc ce asigură participarea în Europa League, cel puțin teoretic până la primirea marți a răspunsului TAS la recursul clubului Dinamo la decizia inițială a Comisiei de Licențiere din cadrul FRF.

La Craiova, CS U a plecat ca din pușcă și Herghelegiu a deschis scorul în minutul 5 și a dublat avantajul în minutul 36 în fața retrogradatei Petrolul, echipa olteană înscriindu-se ca una dintre cele trei potențiale formații care ar fi putut obține 39 de puncte. Clujenii, care ar fi putut și ei face același număr de puncte, dar fără șansa de a juca în Europa, erau deja conduși cu 2-0 la Botoșani, în timp ce la Timișoara CSMS Iași era condusă cu același scor prin golurile reușite de Mailat în minutul 20, cu o execuție de kinogramă de la 25 de metri, și Nimely în minutul 39. Până la pauză Golubovic își face datoria de puncheur și reduce din handicap, ridicând la cote ceva mai mari speranțele oaspeților.

La Chiajna, gazdele au fost egalate în minutul 52 prin golul lui Voduț după ce Odibe reușise să deschidă scorul la jumătatea primei reprize. La acel moment singurul meci care mai putea schimba ierarhia în care CS U Craiova era pe primul loc era cel de la Timișoara, în care ieșenii au crezut până la capăt în șansa lor și au izbutit să întoarcă situația pe tabelă după un final încins. Golurile lui Andrei Cristea din minutul 82, după o centrare ideală în fața porții a lui Llullaku, și Piccioni din minutul 89, cu un șut hotărât trimis de la 25 de metri ce a lovit plasa laterală a porții lui Smaranda, au răsturnat situația în clasament. La egalitate de puncte, CSMS Iași are avantaj în fața celor de la CSU Craiova în urma rezultatelor directe și termină astfel pe prima poziție, sărbătorind o prezență europeană.

FC Voluntari va juca barajul de menținere în prima ligă, în timp ce ACS Poli Timișoara și Petrolul Ploiești retrogradează direct în Liga 2.

Rezultatele etapei a 14-a a play-out-ului:

ACS Poli Timişoara - CSMS Iaşi 2-3 (Mailat min. 20, Nimely min. 39 / Golubovic min. 45+1, A. Cristea min. 82, Piccioni min. 89)

CSU Craiova - Petrolul Ploieşti 2-0 (Herghelegiu min. 5 și 36)

FC Botoşani - CFR Cluj 4-0 (Ivanovici min. 15, Cabrera min. 30, Hadnagy min. 61, Popovici min. 87)

Concordia Chiajna - FC Voluntari 1-1 (Odibe min. 28 / Voduţ min. 52)