Liga 1: Ianis Hagi duce Viitorul către victorie în meciul cu DinamoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Dec 2018

Liga 1: Ianis Hagi duce Viitorul către victorie în meciul cu Dinamo

Joc de mare spectacol în pofida vremii reci la Ovidiu între FC Viitorul și Dinamo București. Veniți pe litoral pentru o nouă finală în drumul spre play-off, dinamoviștii au plecat învinși de forța jocului colectiv al constănțenilor din rândul cărora a ieșit din nou în evidență Ianis Hagi.

Decarul gazdelor a fost protagonistul primei faze aprinse a partidei, în minutul 3 punându-l la încercare pe Penedo cu un șut din întoarcere de la 14 metri pe care portarul oaspeților l-a scos cu dificultate de la firul ierbii, apoi pe urmărire a cerut penalty la contactul cu Olteanu. Arbitrul Horațiu Feșnic a lăsat jocul să continue, iar în minutul următor Ianis stat la originea deschiderii scorului: un șut din colțul careului de 16 metri ce se îndrepta spre vinclul colțului scurt a fost deviat de Penedo în transversală de unde a revenit în teren până la Drăguș, care, atent, a reluat simplu în plasă. Dușul rece primit de elevii lui Mircea Rednic nu i-a ”înghețat” de tot și Montini, la primul său meci ca titular la Dinamo, aduce egalarea în minutul 13 după o preluare de efect, cu călcâiul, a centrării lui Salomao și șut din colțul careului mic. A urmat însă o lovitură grea pentru oaspeți, după ce în minutul 32 ”centralul” Feșnic îl elimină pe Olteanu pentru al doilea cartonaș galben și dinamoviștii au rămas în inferioritate numerică. La doar cinci minute distanță Ianis Hagi transformă impecabil, cu balonul trimis cu efect în plasa laterală, o lovitură liberă de la 25 de metri și Viitorul a intrat la pauză în avantaj.

În partea a doua a jocului după un șut din cădere a lui Ianis Hagi ce a trimis balonul peste transversală, Vlad Achim schimbă din nou tabela în dreptul gazdelor cu un șut din unghi după o combinație cu Mățan. Era minutul 77 și în minutul 90 Ianis Hagi a reușit ”dubla” din assist-ul lui Lyes Houri ce l-a lăsat singur cu poarta goală. Tot el a obținut un penalty în al treilea minut de prelungiri, dar Mățan l-a irosit, astfel încât scorul final a fost FC Viitorul – Dinamo 4-1 (2-1).

Constănțenii urcă pe locul 2 cu 32 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe 10 cu 18 puncte, cu șase mai puțin decât are echipa ce ocupă ultimul loc de play-off, și privește cu îngrijorare următorul meci pe care îl are de disputat împotriva campioanei și liderului la zi CFR Cluj.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc, Mladen (min. 68 Ciobanu), Ghiţă, De Nooijer - Vl. Achim, Artean, Vînă - I. Hagi, Voduţ (min. 54 Măţan), Drăguş (min. 74 Houri)

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Penedo - Sorescu, Ciobotariu, Katsikas, Olteanu - Hanca, Ait-Atmane, Cooper (min. 59 Pesic), Salomao - D. Popa (min. 38 R. Grigore), Montini (min. 76 Neicuţescu)