Liga 1: Houri înscrie golul de play-offSportPictures.eu
03 Mar 2019

Liga 1: Houri înscrie golul de play-off

FC Viitorul a suferit în ultimele patru etape în care nu a înscris, dar a reușit să spargă gheața exact atunci când a avut nevoie pentru a-și atinge obiectivul. Într-un meci ca o finală contra celor de la FC Botoșani, elevii lui Gheorghe Hagi au făcut diferența cu golul lui Lyes Houri înscris cu un șut superb de la 20 de metri  la care Fraisl, portarul oaspeților, nu a putut să respingă și balonul a lovit interiorul plasei laterale din stânga acestuia.

Constănțenii au început bine jocul, cu Băluță autor al unui șut frumos de la distanță în minutul 4 și a unuia din interiorul careului în minutul 14 după o trecere superbă, cu călcâiul a lui Calcan ce l-a depășit pe Burcă. Ianis Hagi a fost în pericol să-ți lase colegii în inferioritate numerică în minutul 18 cu o intrare dură la Golofca, dar arbitrul Ovidiu Hațegan l-a avertizat doar cu cartonaș galben, apoi în minutul 26 balanța s-a înclinat în favoarea gazdelor cu golul lui Houri. Cea mai bună repriză a constănțenilor din ultima perioadă s-a încheiat cu șutul-centrare al lui Calcan din minutul 43, respins de Fraisl.

După pauză portarul oaspeților a mai respins un șut al lui Calcan în minutul 54 și două minute mai târziu este salvat în două rânduri de bare la cea mai mare ocazie a gazdelor, fază la care Drăguș și Ianis Hagi și-au trecut în cont marile ratări. Moldovenii au două șanse de a egala, Mihai Roman în minutul 76 cu o foarfecă ce nu a prins cadrul porții și Golofca trei minute mai târziu care a trimis din careu exact pe direcția lui Cojocaru.

S-a încheiat FC Viitorul – FC Botoșani 1-0 (1-0) și constănțenii termină sezonul regulat cu 38 de puncte, urcând pe locul 5, în timp ce moldovenii coboară pe locul 7 cu 35 de puncte.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Ţîru, Ghiţă, de Nooijer - Houri (min. 84 Măţan), T. Băluţă (min. 71 Boboc), Vînă - I. Hagi (min. 60 Ciobanu), Drăguş, Calcan

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Dumitraş, Mirons Burcă, Soiledis - J. Rodriguez, Karaboue (min. 55 M. Roman) - Fabbrini (min. 85 E. Papa), Oaidă (min. 72 Târşa), Ongenda - Golofca