Liga 1: Hadnagy face diferențaRazvan Politic / SportPictures.eu
16 Oct 2015

Liga 1: Hadnagy face diferența

La Botoșani, profesorul Pustai a obținut prima sa victorie de când a venit la cârma echipei locale, administrând celor de la CSU Craiova prima înfrângere a returului, prima după o serie de patru jocuri fără înfrângere.

Nici nu au apucat să se așeze în ghete elevii lui Săndoi că gazdele au și deschis scorul: era minutul 4 și Hadnagy a trimis în plasă, cu capul din careul mic, o minge centrată de Dimitrov de pe partea dreaptă. Oltenii au revenit rapid pe tabelă, în minutul 12 prin golul înscris din apropiere de Nuno Rocha, care a făcut doar oficiul de a împinge mingea în plasă după un șut din careu al lui Bawab. Aflat într-o zi slabă, Bălgrădean le dă emoții coechipierilor în minutul 28 când sare neinspirat la o ”lumânare” a lui Ivan în careul mic și scapă balonul în apropierea liniei porții, dar reține în faza a doua. Botoșenenii au intrat în avantaj la pauză cu, cel mai probabil, cel mai frumos gol marcat în acest sezon competițional: o reluare a lui Hadnagy pe spate, la colțul lung, de la 10 metri lateral stânga pe direcția de atac, în fața căreia Bălgrădean nu are șanse să găsească un răspuns.

Insistențele craiovenilor de a egala s-au lovit de o defensivă a gazdelor bine pusă la punct, golul apărând tot la poarta lui Bălgrădean. Portarul oltenilor a ezitat să iasă la o lansare în adâncime pentru Martinus, mijlocașul botoșenenilor executându-l cu un lob pentru a duce scorul la 3-1. Era minutul 76 și cum nu mai aveau ce pierde, craiovenii au insistat pe cartea atacului. După eliminarea cu cartonaș roșu direct a lui Zlatinski pentru o intrare dură la Cabrera, șansele s-au micșorat, dar au rămas pe tapet și Ivan le-a fructificat în al doilea minut de prelungiri cu un șut din interiorul careului, unde a fost găsit perfect de Bancu cu o pasă cu exteriorul.

Se încheie FC Botoșani – CS U Craiova 3-2 (2-1), un meci în care diferența a fost făcută de golul de senzație a lui Hadnagy.

FC Botoşani (antrenor Cristian Pustai): Iliev - Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Acsinte - Cucu, Vaşvari - Batin (min. 63 Fulop), Cabrera (min. 83 Bordeianu), Martinus (min. 89 Roman) - Hadnagy

CS U Craiova (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean - Achim, Popov, Kay, Vătăjelu - Băluţă (min. 79 Măzărache), Mateiu (min. 86 Iliev), Zlatinski, Ivan - Bawab (min. 85 Bancu), Nuno Rocha