Liga 1: Gorjenii, în genunchi în CopouSportPictures.eu
08 Mai 2017

Liga 1: Gorjenii, în genunchi în Copou

CSM Poli Iași a defilat în fața propriilor suporteri în partida cu Pandurii Târgu Jiu și își consolidează poziția de lider în clasamentul play-out-ului cu cinci etape înainte de final.

Gorjenii au început curajos și au semnat prima ocazie a partidei prin Negruț în minutul 10 când vârful de atac al oaspeților a șutat în picioarele lui Caparco la o șarjă pe contraatac. Gazdele au modificat prima dată tabela în minutul 34 cu o lovitură de cap a lui Golubovic din centrul careului în urma unei lovituri libere executate de Țigănașu. Fundașul stânga al ieșenilor își putea trece în cont un al doilea assist în minutul 45 dintr-o situație similară, de această dată reluarea lui Ciucă cu piciorul stâng fiind respinsă de la rădăcina barei de Popescu.

În minutul 47 se putea consemna egalarea, dar balonul șutat din lovitură liberă de Stana de la 20 de metri, central, a lovit transversala și a ieșit în aut de poartă. Pe final de meci ieșenii punctează în două rânduri, prima reușită, cea din minutul 81, fiind o bijuterie marca Golubovici: o minge centrată de Ciucur de pe flancul drept, Tătaru încearcă o respingere din colțul careului mic, dar ”înalță zmeul” și bosniacul a urmărit și a executat o foarfecă laterală de toată frumusețea ce a trimis balonul în plasă. Scorul final a fost stabilit 5 minute mai târziu de un autogol al lui Cioinac, mijlocașul gorjenilor încercând să devieze un șut al lui Răuță ce se îndrepta oricum spre buturile apărate de Popescu.

S-a încheiat CSM Poli Iași - Pandurii Târgu Jiu 3-0 (1-0), rezultat care mărește la 6 numărul meciurilor fără victorie pentru gorjeni, aflați pe penultimul loc cu 17 puncte.

CSM Poli Iași (antrenor Eugen Neagoe): Caparco – Voicu, Frăsinescu, Ciucă, Ţigănaşu (min. 82 Sato) – Ştefănescu, V. Gheorghe (min. 16 Mitic), Răuţă, Bole  (min. 74 Ciucur) – Cristea, Golubovic

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Flavius Stoican): I. Popescu -  Samson, I. Tătaru, Erico, Buşu – Cioinac, Stana (min. 74 Hamed) – Surugiu (min. 46 Pârcălabu), Păcurar, Hlistei (min. 56 Firţulescu) – Negruţ