Liga 1: Goluri multe, puncte puțineRazvan Politic / SportPictures.eu
23 Nov 2015

Liga 1: Goluri multe, puncte puține

Unul dintre duelurile din subsolul clasamentului a avut loc astăzi la Botoșani, unde gazdele de la FC Botoșani au primit vizita penultimei clasate FC Voluntari. Ambele echipe sunt în criză de puncte și chiar dacă zestrea se înjumătățește la finalul sezonului regulat, orice punct adunat va conta imens în ecuația play-out-ului.

Pornind de la aceste considerente, cele două combatante au jucat cartea atacului și au oferit un spectacol cu patru goluri. Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 10 prin Hadnagy după o centrare a lui Dimitrov de pe partea dreaptă ce a traversat careul fără a fi deviată sau respinsă de fundașii adverși, iar vârful botoșenean a reluat în plasă din colțul careului mic. Cu spatele la zid, elevii lui Gigi Mulțescu au fost nevoiți să riposteze și au făcut-o cu succes răsturnând situația pe tabelă. Prima dată au egalat în minutul 26 cu un șut extraordinar de la peste 30 de metri al lui Kone ce a catapultat mingea fără a-i imprima efect direct în plasa laterală din stânga porții lui Iliev, apoi au preluat conducerea imediat după pauză, în minutul 52 Spahija trimițând în plasă din apropiere un balon bâlbâit de Martinus în urma unui corner și ”furat” de Voduț. Același Spahija și apoi Rădoi au fost aproape de a dubla avantajul oaspeților, dar Ivanovici liniștește tribuna cu un gol în minutul 84 la care un merit important îl are assist-ul lui Dimitrov ce a pus pe tavă mingea nou-intratului în teren. La rândul lor, gazdele sunt aproape de a înscrie golul victoriei prin Hadnagy tot după o centrare a lui Dimitrov, dar Lytovka respinge de sub transversală, apoi arbitrul Marcel Bîrsan le anulează un gol în primul minut de prelungiri pe motiv de henț la Acsinte.

Se termină FC Botoșani – FC Voluntari 2-2 (1-1), o remiză ce aduce al doilea punct în deplasare pentru ilfoveni.

FC Botoşani (antrenor Cristian Pustai): Iliev (min. 46 Pleșca) - Dimitrov, Plămadă, Ngadeu, Acsinte - Vaşvari, Cucu - Martinus (min. 55 Fulop), Cabrera, Popovici (min. 55 Ivanovici) - Hadnagy

FC Voluntari (antrenor Gheorghe Mulțescu): Lytovka - Rus, Rădoi, Spahija, Briceag - Novac, Gossens - Kone (min. 90+2 Novakovici), Pancu (min. 66 Achim), Voduţ - A. Bălan