Liga 1: Goluri multe la MediașValentin Macrea / SportPictures.eu
06 Mai 2018

Liga 1: Goluri multe la Mediaș

Dinamo s-a impus la Mediaș după un penalty contestabil acordat de arbitrul Alexandru Tudor și matematic scapă de retrogradare.

După ce au deschis scorul prin Hanca în minutul 26, lăsat liber cu Pleșca de o pasă cu capul a lui Moldoveanu, elevii lui Florin Bratu s-au văzut egalați rapid în minutul 32 de Rondon la o fază mai lungă de atac generată de un corner ce l-a adus pe venezuelean în ipostaza de a împinge cu pieptul balonul în plasă de pe linia porții. Gaz Metan a profitat de perioada bună și a trecut în avantaj pe tabelă prin același Rondon în minutul 38, tot după un corner, de data aceasta finalizarea venind cu capul din careul mic. În ultimul minut al primei reprize Nistor speculează o ezitare a lui Fytanidis, îi fură balonul și pătrunde în careul gazdelor unde este deposedat de Pleșca, dar se lasă să cadă și îl păcălește pe ”centralul” Alexandru Tudor. Penalty-ul acordat este transformat de Hanca, care la rândul său a reușit dubla. Golul victoriei a fost înscris de Popa în minutul 72 după o pătrundere în careul medieșenilor și un șut la colțul lung ce a lovit bara înainte de a intra în plasă.

S-a încheiat Gaz Metan – Dinamo 2-3 (2-2), rezultat ce păstrează echipa medieșeană în zona fierbinte a clasamentului cu 21 de puncte, cu două mai multe decât ACS Politehnica Timișoara și Concordia, echipa din Chiajna urmând să dispute mâine la Sfântu Gheorghe partida sa din etapa a 8-a a play-out-ului.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Pleşca – V. Creţu (min. 78 R. Romeo), M. Constantin, Fytanidis, Buşu - I. Cristea, Sg. Popovici - Olaru (min. 82 Târcoveanu), Chamed (min. 84 Pârvulescu), Ely Fernandes - Rondon

Dinamo (antrenor Florin Bratu): Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore – Hanca (min. 78 Palic), Mahlangu, Nistor – Pesic (min. 65 D. Popa), Moldoveanu, Salomao (min. 90 I. Gheorghe)