Liga 1: Golul lui Man și gafa lui Bălgrădean stabilesc scorul la CălărașiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Feb 2019

Liga 1: Golul lui Man și gafa lui Bălgrădean stabilesc scorul la Călărași

Debut cu remiză pentru Mihai Teja pe banca celor de la FCSB. Primul meci oficial al sezonului, disputat la Călărași cu Dunărea, nu a adus și prima victorie sub bagheta noului tehnician instalat în intersezon la cârma echipei roș-albastre.

Un gol de generic reușit de Dennis Man în minutul 16, șut perfect de la 20 de metri în interiorul plasei laterale din dreapta lui Calancea, lăsa impresia unei partide la îndemână pentru vicecampioană, dar lipsa de claritate în exprimarea ofensivă i-a trădat în cele din urmă. Pe fondul unei dominări sterile a oaspeților, călărășenii au reușit să profite de o dublă greșeală a lui Bălgrădean și indecizia lui Planic și au egalat în minutul 30. O degajare scurtă a portarului celor de la FCSB a fost urmată de o recuperare a gazdelor și balonul a ajuns la Mediop, care a trecut ușor de Planic în marginea careului de 16 metri și după ce a pătruns în careu a șutat pe jos, șut la care Bălgrădean s-a culcat târziu și balonul a trecut pe sub el și a intrat în plasă. Pe fondul încrederii acumulate de înscrierea golului, Dunărea putea trece în avantaj în minutele de prelungiri prin același Mediop la capătul unui contraatac, dar atacantul nu a putut trimite spre poartă după ce a încercat să-l dribleze în careu pe Bălgrădean.

După pauză Man ratează o ocazie monumentală în minutul 50 când a șutat din mijlocul careului direct în Calancea, ieșit în întâmpinare. Nouă minute mai târziu Coman trage din marginea careului pe jos, dar balonul trece pe lângă stâlpul din dreapta lui Calancea, în minutul 68 Man a trimis dintr-o poziție similară în brațele portarului gazdelor, iar în minutele de prelungiri Gnohere, nejenat, a reluat cu capul din 5 metri peste transversală.

S-a terminat Dunărea – FCSB 1-1 (1-1), primul punct al trupei lui Dan Alexa după o serie de șase înfrângeri consecutive. În același timp, FCSB rămâne la cinci puncte în urma liderului CFR Cluj, care va juca în această seară pe teren propriu cu FC Hermannstadt.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Calancea - Luchin, Dobrosavlevici, Ben Djemia (min. 65 A. Omrani) - Vlădoiu, Honciu, Bourceanu (min. 59 G. Simion), Ammari (min. 75 Al. Munteanu), Gaston Mendy - Mediop, Souda

FCSB (antrenor Mihai Teja): Bălgrădean - R. Benzar, Planici, L. Filip, Junior Morais - Nedelcu, Stoian (min. 50 Fl. Matei) - Man, Fl. Tănase (min. 67 Gnohere), Fl. Coman - Rusescu (min. 58 Moruţan)