Liga 1: Golul lui Ianis Hagi frânează FCSB în cursa pentru titluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Apr 2019

Liga 1: Golul lui Ianis Hagi frânează FCSB în cursa pentru titlu

FCSB a ratat obiectivul de a se menține la trei puncte în urma liderului după remiza înregistrată la Ovidiu cu FC Viitorul.

Obligați să atace pentru a-și atinge scopul, roș-albaștrii au avut o ocazie imensă în startul partidei prin Planic, șut în bară din câțiva metri, fază petrecută în minutul 9, dar au și tremurat serios în minutul 20, când Calcan a preluat în mijlocul careului și a șutat, dar Bălgrădean a respins miraculos.

Junior Morais a semnat prima ocazie a reprizei secunde cu un șut la vinclul colțului scurt ce a trecut puțin pe lângă, urmată de o primă șarjă pe contraatac a lui Gnohere în minutul 58, dar șutul său nu este unul reușit și trece pe lângă buturile apărate de Cojocaru. În minutul 61 arbitrul Marius Avram i-a arătat cel de-al doilea cartonaș galben lui Romario Benzar și misiunea elevilor lui Mihai Teja se complica. Gnohere își face datoria de golgheter și iese la rampă în minutul 68 când finalizează după o fază identică cu cea din urmă cu 10 minute, de data aceasta șutul său la colțul lung trimițând balonul în plasă. Roș-albaștrii răsuflă ușurați în minutul 75 când Achim ia al doilea cartonaș galben în patru minute și echilibrul numeric de pe teren se restabilește. Mai mult decât atât, Teixeira putea dubla avantajul de pe tabelă un minut mai târziu, dar șutul său de la 16 metri după ce i-a furat balonul lui Vînă a lovit bara, dar totul se năruie pentru ei în minutul 80. Ianis Hagi a urmărit pătrunderea lui Boboc în flancul stâng și a apărut oportun la 6 metri pentru a relua în plasă pasa acestuia, restabilind egalitatea. Forcing-ul de final aduce o nouă ocazie a lui Gnohere, lovitură de cap peste transversală în minutul 90, și o ratare imensă a lui Planici în al treilea minut al prelungirilor, sârbul ajungând prea târziu la o minge centrată în fața porții la 6 metri de Gnohere.

S-a încheiat FC Viitorul – FCSB 1-1 (0-0), rezultat în urma căruia cu patru etape înainte de finalul campionatului roș-albaștrii rămân la 5 puncte în urma liderului CFR Cluj, în timp ce trupa lui Gică Hagi este la trei puncte în urma ocupantei locului 3, CS U Craiova.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer (min. 57 Boboc) - A. Ciobanu, Achim, Vînă - I. Hagi, Calcan (min. 70 Eric), G. Ganea (min. 46 Drăguş)

FCSB (antrenor Mihai Teja): Bălgrădean - R. Benzar, I. Cristea, Planic, Jr. Morais - Nedelcu, L. Filip - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (min. 51 Teixeira) - Hora (min. 56 Gnohere)