Liga 1: Gnohere centrează, Gnohere marcheazăAlexandru Hojda / Mediafax Foto
28 Sep 2015

Liga 1: Gnohere centrează, Gnohere marchează

Dinamo a făcut spectacol la Chiajna etalând un joc colaborativ, entuziast, ce i-a permis să înscrie în trei rânduri la capătul unor faze frumoase.

Deschiderea de scor s-a produs în minutul 34, când Gnohere primește o pasă în marginea careului de 16 metri al Concordiei și trimite din prima în careu pentru Rotariu. Nouarul dinamovist a preluat simplu și a trimis în poarta goală pe lângă Matache, ieșit să-l blocheze. După numai 6 minute Gnohere înscrie o bijuterie de gol cu un șut din unghi la colțul lung ce scutură plasa laterală a porții gazdelor, mingea fiind lovită de vârful francez din drop. Concordia se zbate să revină pe tabelă, dar fără succes, în schimb o fază de atac construită de Fai prin depășirea fundașului advers cu o preluare pe piept și apoi o centrare perfectă la 7 metri pentru Gnohere îi oferă francezului ocazia de aface dubla. La 3-0 gazdele nu dezarmează și reușesc, totuși prea târziu, să înscrie în al doilea minut de prelungiri prin Pena, după o superbă reluare cu capul din mijlocul careului ce a trimis mingea în stânga lui Cerniauskas.

Scorul final a fost Concordia – Dinamo 1-3 (0-2), rezultat ce o propulsează pe Dinamo pe locul 4, iar Concordia rămâne pe 11 cu 9 puncte.

Concordia (antrenor Cornel Țălnar): Fl. Matache - Bărboianu, Mamele, Sîrghi, Bucurică - G. Giurgiu, Serediuc (min. 54 Grădinaru) - M. Constantinescu (min. 68 M. Pena), Purece, V. Lazăr - R. Răducanu

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas - Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip - P. Anton (min. 82 Ghomsi), Van Haaren (min. 70 Gavrilă) - D. Rotariu, Vojnovic (min. 63 Nedelcearu), Palic - Gnohere