Liga 1: Gazdele se impun la ChiajnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Aug 2018

Liga 1: Gazdele se impun la Chiajna

Concordia Chiajna a spart gheața în această ediție de campionat și a obținut prima victorie la cea de-a doua partidă disputată pe teren propriu. Victimă a fost nou promovata FC Hermannstadt, echipă aflată în scădere de ritm după startul bun de campionat.

Deschiderea de scor s-a produs în minutul 38 dintr-un penalty acordat de arbitrul Marian Barbu la faultul lui Stoica asupra lui Grădinaru. Transformarea a aparținut lui Batin, fiind și singurul eveniment notabil al primei reprize.

Ceva mai animată, repriza secundă a debutat cu o ocazie bună a oaspeților, Nkololo reluând din 6 metri cu capul pe lângă poarta lui Caparco, apoi în minutul 62 la cealaltă poartă Batin a reluat mult peste transversală de la marginea careului mic. Zece minute mai târziu Batin îl servește ideal la 6 metri pe Grădinaru, dar Căbuz a avut un reflex extraordinar și a respins în corner, pentru ca în minutul 80 Blănaru să rateze o ocazie rarisimă trimițând balonul peste transversală cu o lovitură de cap din careul mic. Soarta partidei a fost decisă în minutul 88 de Panait, cel care a urmărit balonul respins în față de Căbuz după un șut al lui Bawab și l-a trimis simplu în plasă.

S-a încheiat Concordia - FC Hermannstadt 2-0 (1-0), rezultat ce le aduce cele două echipe la egalitate de puncte, 4.

Concordia Chiajna (antrenor Ionuț Badea): Caparco - G. Matei, Marc, Albu, Nivaldo - Prepeliţă (min. 83 Leca) - R. Grădinaru, M. Cristescu (min. 70 Bawab), Gorobsov, R. Deaconu (min. 62 Panait) - P. Batin

FC Hermannstadt (antrenor Alexandru Pelici): Căbuz - A. Coman, I. Stoica, Dandea, Tătar - Dâlbea, Antonov (min. 79 Tsoumou) - Petrescu (min. 46 Ali), Bruno, Nkololo (min. 63 B. Rusu) - Blănaru