Liga 1: Gaz Metan trece la conducereValentin Macrea / SportPictures.eu
06 Aug 2018

Liga 1: Gaz Metan trece la conducere

Gaz Metan a învins-o la Mediaș pe Dinamo după un meci cu răsturnări de scor și cinci goluri și a trecut pe primul loc al clasamentului cu 7 puncte după trei etape.

Gazdele au înscris repede, în minutul 7 prin Darius Olaru angajat foarte bine de Bușu cu o pasă de pe partea stângă peste fundașii dinamoviști. Decarul gazdelor a preluat fără a fi jenat și a trimis în plasă pe lângă stâlpul din dreapta lui Penedo, tabela indicând 1-0 pentru gazde. Două minute mai târziu Fortes a fost aproape de un gol de kinogramă după ce șutul său de la 25 de metri a trecut puțin pe lângă vinclul porții dinamoviste. Oaspeții au egalat în minutul 32 prin Salomao, găsit bine la colțul careului de 6 metri la bara opusă de centrarea lui Sergiu Popovici și puteau lua conducerea cinci minute mai târziu, dar șutul lui Hanca nu a prins cadrul porții. Pe final de repriză Chamed este protagonistul a două faze, cea din minutul 40 când lovitura sa de cap trece puțin pe lângă poarta dinamovistă și cea din primul minut de prelungiri în care nu a putut relua către poartă o minge aruncată în careul oaspeților.

Imediat după pauză Dinamo preia conducerea printr-un gol înscris în minutul 47 de Robert Moldoveanu cu o reluare la colțul lung a unei centrări-ploaie ce a depășit întreaga defensivă medieșeană, dar gazdele s-au aruncat în ofensivă. În minutul 51 Fortes a deviat un balon centrat de Ely Fernandes și l-a obligat pe Mihai Popescu să respingă de pe linia porții, în ultimul moment, apoi tot portughezul a reluat cu capul la colțul scurt și l-a forțat pe Penedo să respingă în corner. Era minutul 54 și două minute mai târziu Gaz Metan egalează după un corner de pe partea stângă în urma căruia Sergiu Popovici a încercat o respingere și l-a lovit pe Mihai Popescu, mingea ricoșând apoi în plasă. Nici nu s-a reluat bine meciul și în minutul 58 Fortes scapă pe contraatac și îl execută pe Penedo cu un șut la colțul lung readucând gazdele în avantaj. Soarta partidei putea fi alta dacă în minutul 85 mingea ricoșată din bară în spatele portarului Batista intra în plasă în loc să iasă în corner. Autorul șutului a fost Nistor, căpitanul ”câinilor roșii” trăgând în cros de la 25 de metri. Până la final Penedo a mai salvat un șut al lui Costea, astfel încât scorul final al partidei Gaz Metan Mediaș – Dinamo a fost 3-2 (1-1).

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Batista - Creţu, Constantin, Diallo, Buşu - Cristea, Fofana - Olaru (min. 84 P. Costea), Chamed (min. 74 Aurelio Coimbra), Caiado (min. 46 Ely) - Fortes

Dinamo (antrenor Florin Bratu): Penedo - Corbu, Popescu, Katsikas, Popovici - Hanca (min. 69 Neicuţescu), Mahlangu, Nistor - Pesic (min. 79 Sorescu), Moldoveanu (min. 84 Axente), Salomao