Liga 1: Gafa lui Pap decide soarta partidei de la CraiovaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Dec 2019

Liga 1: Gafa lui Pap decide soarta partidei de la Craiova

Universitatea Craiova trece de FC Botoșani după un final de meci tensionat pe ”Ion Oblemenco” și trece temporar pe locul secund cu 34 de puncte. Formația pregătită de Victor Pițurcă a suferit în partea a doua a jocului, dar o gafă a botoșenenilor le-a permis să înscrie golul de 3-1 și să se gândească mai relaxați la meciul de la Giurgiu din etapa viitoare.

După un start de meci în care s-au tatonat reciproc cu un șut de la distanță trimis de Ebenhofer pe direcția lui Popescu (min. 9) și un lob al lui Bărbuț respins din apropierea liniei porții botoșenene de Haruț (min. 12), oltenii au deschis scorul în minutul 19 la o fază fixă, Mihăilă deviind mai mult cu spatele o minge prelungită în careul mic cu capul de Zakaric. Un contact între Miron și Ivan în careul moldovenilor l-a determinat pe arbitrul Horațiu Feșnic să dicteze penalty în minutul 28, Cicâldău transformând cu siguranță și dublând avantajul gazdelor, apoi două minute mai târziu Ivan ratează șansa de a duce scorul la 3-0 după ce a rămas singur cu Pap. Ratarea s-a răzbunat pe olteni în minutul 39 atunci când Ofosu a șutat perfect de la limita careului de 16 metri, la firul ierbii lângă stâlpul din dreapta lui Popescu, portarul gazdelor neavând soluție pentru a îndepărta pericolul.

Intrați la pauză cu avantaj minim pe tabelă, oltenii puteau fi egalați în minutul 58 atunci când după ce Ashkovski l-a ridiculizat pe Tiago Ferreira cu un ”sombrero” și apoi l-a driblat pe Bălașa, Keyta îi fură balonul și șutează de la 12 metri direct în transversală. Pe măsură ce se apropia finalul de meci botoșenenii s-au aventurat și mai mult în atac în căutarea egalării, iar la un corner din minutele de prelungiri portarul Pap s-a decis să-și ajute colegii în careul advers. Din păcate pentru ei, Pap s-a ciocnit cu Ivanov la 16 metri, iar mijlocașul gazdelor a câștigat balonul și l-a deschis pe Vătăjelu, aflat la jumătatea terenului, pentru un contraatac în care a fost escortat de Tiago Ferreira și Mihăilă.

Așadar Universitatea trece de o echipă incomodă și se pregătește de ultimele trei partide ale sezonului, la Giurgiu, acasă cu FC Voluntari și la București cu FCSB, în timp ce FC Botoșani va primi vizita campioanei, apoi se va deplasa la Clinceni și încheie anul pe teren propriu cu Dinamo într-o serie decisivă pentru a ține în viață speranțele de play-off.

Universitatea Craiova - FC Botoșani 3-1 (2-1)

Au marcat: Mihăilă (min. 19), Cicâldău (min. 28 pen.), Vătăjelu (min. 90+3)/Ofosu (min. 39)

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): L. Popescu – Vlădoiu, Bălașa, T. Ferreira, Bancu – Zakaric, Cicâldău (min. 86 Vătăjelu), Qaka (min. 71 Ivanov) – Bărbuț (min. 64 Mateiu), A. Ivan, Mihăilă

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Papa, J. Rodriguez – Ashkovski, Ebenhofer (min. 74 Cascini), Ofosu (min. 84 Cîmpanu), M. Roman – Andronic (min. 56 Keyta)