Liga 1: Frână pe noroiValentin Macrea / SportPictures.eu
08 Dec 2018

Liga 1: Frână pe noroi

Dinamo a fost frânată din cursa spre play-off de FC Hermannstadt pe un teren greu, îmbibat cu apă, la Târgu Mureș.

Un start bun, cu un gol înscris în minutul 9 dădea speranțe suporterilor ”câinilor roșii” că vor asista la prima victorie de la sosirea la cârma echipei a lui Mircea Rednic, însă bucuria lor a durat mai puțin de jumătate de oră, fiind anulată de un nou rateu al defensivei. Deschiderea de scor a venit în urma unei lovituri libere executate de Hanca la care nu a ajuns niciun coechipier și care l-a surprins pe Căbuz, balonul intrând în plasă la vinclul din stânga portarului formației gazdă după ce înainte a prins gazonul. La faza premergătoare loviturii libere, Pîrvulescu s-a accidentat și chiar dacă a încercat să stea în teren a fost schimbat și trimis la spital cu ambulanța după ce i-a fost montat un guler cervical. În minutul 32 înlocuitorul său, Pamfile, a centrat de pe partea stângă și din 7 metri Petrescu a reluat balonul de lângă Sergiu Popovici, fundașul stânga al lui Dinamo alegând să se întoarcă pe loc în loc să atace balonul.

Fostul component al formației Gaz Metan a fost aproape de a-și spăla păcatele în minutul 60 când după un un-doi cu Salomao a pasat din apropierea liniei de fund pentru Popa, însă reluarea acestuia din 6 metri a trecut foarte aproape de stâlpul porții de la colțul lung și tabela a rămas neschimbată. La fel a rămas și după devierea lui Ait-Atmane la reluarea din corner a lui Stoica, jucătorul lui Dinamo fiind aproape de autogol, dar a fost salvat de bară. Bară a fost și la ultima fază a meciului, când Popescu putea aduce victoria lui Dinamo, însă șutul său de la 11 metri, netalonat de niciun adversar, a trimis balonul în transversală.

S-a încheiat FC Hermannstadt – Dinamo 1-1 (1-1), un nou pas fals făcut de echipa lui Mircea Rednic aflată acum la 8 puncte în urma celor de la Sepsi, formația de pe ultimul loc de play-off.

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Company, Pîrvulescu (min. 16 Pamfile), Mijuskovic, Stoica, Tătar - Dumitriu, Dâlbea, Petrescu (min. 75 Nkololo) - Blănaru (min. 63 Antonov), Tsoumou

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Muţiu - Sorescu, Popescu, R. Grigore, Popovici - Hanca (min. 80 Neicuţescu), Cooper, Ait-Atmane, Salomao - Zenke (min. 56 D. Popa), Montini (min. 84 Axente)