Liga 1: Florinel Coman, două goluri și două assist-uri cu FC HermannstadtFlaviu Buboi / SportPictures.eu
26 Oct 2019

Liga 1: Florinel Coman, două goluri și două assist-uri cu FC Hermannstadt

Un meci venit la fix pentru FCSB și un rezultat catastrofal pentru FC Hermannstadt s-a înregistrat pe arena Trans-Sil din Târgu Mureș. Roș-albaștrii au bifat al șaptelea rezultat pozitiv obținut consecutiv în campionat și și-au redresat golaverajul în fața unei formații care pierde contactul cu restul plutonului pe care îl privește de pe poziția a 12-a. Elevii lui Eugen Neagoe nu au avut o ocazie clară de gol în afara transversalei lovite de Yazalde în minutul 78, în schimb FCSB a dominat copios cu un Florinel Coman aflat în zi de grație.

Șeptarul roș-albaștrilor a deschis scorul în minutul 39 cu un lob din 6 metri peste Figueiredo după o pasă cu capul a lui Chorbadhiyski, apoi a dat o pasă cu călcâiul pentru Adi Popa în minutul 44 ce l-a lăsat pe mijlocașul de buzunar singur cu portarul sibienilor și l-a executat simplu cu un șut la colțul lung. În minutul 51 Florinel Coman face dubla cu un șut la colțul lung din interiorul careului după o incursiune de manual a lui Panțîru, apoi patru minute mai târziu Moruțan a șutat în bara din dreapta lui Figueiredo. Coman reușește să facă dubla și la assist-uri în minutul 72 la o fază generată de Adi Popa cu o recuperare la jumătatea terenului urmată de deschiderea în adâncime pentru șeptar, care protejează perfect balonul în interiorul careului și pasează în fața porții la 7 metri pentru Gnohere, liber, și Bizonul îndeplinește o formalitate.

4-0 este scorul ce aduce pe plus golaverajul celor de la FCSB, care urcă pe locul 5 cu 21 de puncte și au șansa de continua ascensiunea etapa viitoare după partida de pe teren propriu cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

FC Hermannstadt - FCSB 0-4 (0-2)

Au marcat: Fl. Coman (min. 39 și 51), Ad. Popa (min. 44), Gnohere (min. 72)

FC Hermannstadt (antrenor Eugen Neagoe): Cristiano Figueiredo - Tătar, Viera, I. Stoica, Opruț - Dâlbea (min. 57 Debeljuh), Romario - Vodă (min. 32 Dumitriu), Caiado (min. 46 Petrescu), Jo Santos - Yazalde

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): Bălgrădean - Crețu, Chorbadhiyski, I. Cristea, Panțîru - Oaidă (min. 82 Soiledis), Ov. Popescu, Vînă (min. 46 Moruțan) - Ad. Popa, Gnohere (min. 77 Hora), Fl. Coman