Liga 1: Fiesta olteană la VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Aug 2018

Liga 1: Fiesta olteană la Voluntari

CS Universitatea Craiova a reușit o jumătate de repriză de excepție, cea mai bună de la începutul anului, și cu patru goluri înscrise pe arena ”Anghel Iordănescu” a tranșat soarta întâlnirii cu FC Voluntari.

Început într-un ritm anost, meciul a căpătat o altă turnură în minutul 24 când Bancu a deschis scorul după o gafă monumentală a lui Wallace, care a încercat să respingă cu călcâiul o centrare în careu a lui Cicâldău. După numai trei minute Kelic dublează avantajul oaspeților cu o lovitură de cap din 6 metri după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar tabela indica scorul de forfait în minutul 39 după ce Mitriță a făcut ce a vrut cu defensiva ilfoveană și a înscis de pe linia de fund pe lângă un Vâtcă fără replică. Două minute mai târziu lui Bancu, cel care îi pasase lui Mitriță la golul al treilea, îi este întors serviciul și îl învinge pe Vâtcă cu un șut din apropiere.

După acest tur de forță, jocul oltenilor a intrat în conservare, iar gazdele nu au putut să se ridice îndeajuns pentru a pune probleme la poarta lui Pigliacelli. Abia în minutul 85 după faultul lui Cicâldău la Laidouni, atacantul ilfovenilor a reușit să deschidă scorul din penalty, dar revenirea pe tabelă a durat doar două minute, deoarece arbitrul Marius Avram a dictat lovitură de pedeapsă la intervenția lui Vâtcă la Markovic și Bancu a transformat stabilind scorul final.

FC Voluntari - CS U Craiova 1-5 (0-4), o nouă piatră de moară legată de gâtul celor care s-au salvat la mustață de retrogradare.

FC Voluntari (antrenor Dinu Todoran): Vâtcă - Hodorogea, Walace (min. 43 Belahmeur), Zgrablic - Ricardinho, Sesar (min. 79 Ciucur), C. Lazăr, Laidouni, A. Vlad - Pîrcălabu (min. 23 Tudorie), Căpăţînă

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - F. Borţa, Kelic, T. Ferreira, Briceag (min. 59 Burlacu) - Fedele (min. 73 Mateiu), Cicâldău, Bancu - Bărbuţ (min. 67 Markovic), Baicu, A. Mitriţă