Liga 1: Festival pe litoralSportPictures.eu
25 Feb 2017

Liga 1: Festival pe litoral

FC Viitorul a învins categoric pe ACS Poli Timișoara, o echipă lovită cu artileria grea de trupa lui Gică Hagi care a dat un adevărat spectacol suporterilor săi. Pe stadionul de la Ovidiu, ”albaștrii” au evoluat debordant și au înscris de 4 ori în primele 35 de minute, prim-planul fiind luat de Vlad Morar, autor al unui hat-trick și a unei pase de gol.

Vârful de atac al gazdelor a schimbat prima dată tabela în minutul 11, când a fost atent și a speculat la limita careului mic o bâlbâială a defensivei timișorene, apoi a dublat avantajul în minutul 22 îndeplinind formalitatea de a împinge balonul în poarta goală după o pasă primită de la Ganea, la rândul său lansat extraordinar în spatele fundașilor bănățeni cu o pasă de 40 de metri de Nedelcu. Tot după o reluare cu poarta goală, de data aceasta după pasa lui Vână, Morar își completează hat-trick-ul în minutul 29, apoi după alte cinci minute a trecut pe post de servant pentru Chițu, de asemenea pus în situația de a trimite simplu în plasa porții lui Straton.

La zece minute după pauză Florinel Coman desăvârșește lucrarea cu un gol înscris din postură de unu la unu cu portarul oaspeților. Bănățenii nu reușesc să pună în pericol poarta adversă decât în minutul 89 prin Popovici, dar Rîmniceanu a blocat șutul mijlocașului, apoi în ultimul minut de joc Artean a luat al doilea cartonaș galben și ”violeții” au terminat în zece.

Scor final FC Viitorul - ACS Poli Timișoara 5-0 (4-0) și băieții lui Gică Hagi au făcut uitată înfrângerea de la Giurgiu cu această evoluție efervescentă.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Hodorogea, Boli, Ganea - Roşu (min. 59 G. Iancu), Nedelcu, Purece - Chiţu (min. 71 Casap), Morar (min. 46 Fl. Coman), Vână

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuţ, Bocşan, Şeroni, Neagu (min. 40 Scutaru) - Artean, Soljic - Popovici, Croitoru (min. 83 Bîrnoi), Fucek - Drăghici (min. 67 Poparadu)