Liga 1: Fără gol la inaugurarea de la ClinceniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Oct 2019

Liga 1: Fără gol la inaugurarea de la Clinceni

Adusă la standardele Ligii 1, arena din Clinceni a fost inaugurată astăzi cu ocazia partidei pe care Academica a disputat-o în prima etapă a returului contra celor de la Universitatea Craiova.

Cu un punct în ultimele două meciuri, oltenii au venit cu speranțe mari pentru această partidă și au început în forță, cu șutul lui Bancu respins de Vâlceanu și din cornerul rezultat cu lovitura de cap a lui Bălașa ce a trimis balonul în transversală. Era minutul 9 și gazdele se clătinau deja. A urmat ratarea imensă a lui Mihai Roman din minutul 21, șut pe lângă poartă din 7-8 metri, însă elevii lui Ilie Poenaru au dat semne de viață în minutul 27 la o fază fixă, o lovitură de cap a lui Vojtus puțin peste transversală după un corner. Același Vojtus a fost blocat in extremis de Pigliacelli cu un tackling perfect la 30 de metri după o pasă neglijentă a lui Acka, iar repriza se termină cu simularea grosolană a lui Mihai Roman în careul Academicii.

Ivan cade și el prea ușor în careul lui Vâlceanu în minutul 48 când a simțit pe spate mâna lui Matei, apoi Cicâldău șutează frumos de la peste 20 de metri puțin peste transversală. Gazdele revin în atac prin cel mai incisiv om al lor, Vojtus, care în minutul 64 are timp să-și așeze balonul în interiorul careului, dar șutul său nu este destul de bine plasat pentru ca Pigliacelli să nu-l poată para. Oltenii cer din nou penalty în minutul 67 la incursiunea lui Mihăilă și un presupus contact cu Șut, apoi partida își pierde din ritm până la final.

Remiza nu le folosește foarte mult oltenilor, care au trei puncte în urma liderului CFR Cluj, și nici ilfovenilor, care nu se rup de pe penultima poziție a ierarhiei cu 11 puncte.

Academica Clinceni - Universitatea Craiova 0-0 (0-0)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Pârvulescu - Merloi (min. 59 Deretti), Cebotaru, Şut, R. Ion (min. 90+3 Nsiah), Fl. Achim (min. 73 Dobrescu) - Vojtus

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): Pigliacelli - Vlădoiu, Acka, Bălaşa, Bancu - Cosic, Ivanov (min. 83 Fortes), Cicâldău - Zakaric (min. 65 Mihăilă), M. Roman, Baiaram (min. 27 Ivan)