Liga 1: Fără gol la VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Feb 2019

Liga 1: Fără gol la Voluntari

Remiză fără gol marcat în duelul din subsolul clasamentului dintre FC Voluntari și Dunărea Călărași. Pe arena ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, trupa lui Cristiano Bergodi a încheiat a doua partidă fără să înscrie și marchează un recul după startul fulminant de sezon cu victoria cu 4-2 contra celor de la Sepsi OSK.

Astăzi ilfovenii au primit replica Dunării Călărași, o formație care s-a întărit serios în ultima perioadă și care, chiar dacă nu i-a avut în teren pe nou înregimentații Gabi Iancu și Steliano Filip, l-a titularizat pe Ianis Stoica. Tânărul împrumutat de la FCSB a ratat o ocazie monumentală în minutul 20, atunci când a primit la 6 metri o pasă excelentă trimisă din flancul stâng de Mediop, dar șutul său a fost trimis direct în Vâtcă. La numai două minute distanță Mediop centrează din nou foarte bine și balonul ajunge la Honciu, care din 8 metri trimite din voleu peste transversală, apoi pe final de repriză, după ce a furnizat două assist-uri, atacantul oaspeților încearcă să finalizeze cu un șut la colțul scurt nefiind susținut de colegi.

După pauză în minutul 48 Laidouni încearcă să-l surprindă pe Calancea cu un șut de la limita careului, apoi în minutul 68 Balaur reia cu capul pe lângă poartă balonul centrat dintr-o lovitură liberă. Patru minute mai târziu Gabi Deac pătrunde cu mingea la picior și șutează de la 16 metri, dar este atenuat de un adversar, după care Dunărea putea înscrie la o fază ca de biliard. Honciu centrează din lovitură liberă, Dobrosavlevici nu a putut devia cu capul, balonul îl lovește în figură pe Vâtcă și ricoșează în capul adversarului după care iese în aut de poartă. Ultima ocazie a partidei i-a aparținut lui Bălan, șut din interiorul careului la colțul scurt prins de Calancea.

S-a terminat FC Voluntari – Dunărea Călărași 0-0 și ilfovenii egalează la puncte, 17, pe Concordia, căreia îi transferă ”lanterna roșie”.

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Krasniqi, Armaş, Balaur, I. Gheorghe (min. 85 A. Bălan) - Laidouni, Signorelli (min. 67 Al. Vlad), Răuţă - Căpăţînă (min. 55 G. Deac), Tudorie, Gadze

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Calancea - Vlădoiu, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy (min. 52 Ben Djemia) - Ammari, Bourceanu, Honciu, I. Stoica (min. 54 Al. Munteanu) - D. Benzar (min. 70 V. Munteanu), Mediop