Liga 1: Fabbrini și rabona lui Roman îi stopează pe olteniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Nov 2018

Liga 1: Fabbrini și rabona lui Roman îi stopează pe olteni

Partidă spectaculoasă la Botoșani între gazdele de la FC și Universitatea Craiova în pofida vremii capricioase. O ploaie transformată treptat în lapoviță și apoi în ninsoare a biciuit Stadionul Municipal, dar nu a împiedicat cele două formații, adepte ale jocului deschis, ofensiv, să se exprime în teren.

Aflat la prima sa partidă la cârma celor de la FC Botoșani, Liviu Ciubotariu a avut plăcuta surpriză de a-și vedea echipa conducând la pauză cu două goluri de generic înscrise de Fabbrini și Fulop. Italianul a deschis scorul în minutul 25 cu un șut la vinclu din marginea careului de 16 metri după un dribling scurt și o pendulare cu piciorul drept ce l-a făcut pe Pigliacelli să se zbată inutil pe linia porții. După alte zece minute Mihai Roman reușește o fază de kinogramă, o centrare din rabona din apropierea liniei de fund, Pigliacelli iese nehotărât la balonul trimis la colțul careului mic de la prima bară și Lorand Fulop, scăpat din marcaj, a apărut și a împins balonul cu capul în plasă. Devis Mangia devine un car de nervi și este aproape de a fi trimis în tribune de arbitrul Istvan Kovacs, dar reușește să se calmeze și la pauză să-și monteze elevii pentru a încerca revenirea pe tabelă.

Cu Meza Colli în teren din startul părții secunde, oltenii arată mai multă determinare și sunt mai incisivi. În minutul 52 paraguayanul bate o lovitură liberă și Chitoșcă atinge balonul cu mâna, însă Kovacs nu dă penalty lăsând jocul dă continue, iar trei minute mai târziu Pap intervine bine și trimite balonul în corner la lovitura liberă executată de Cicâldău la colțul scurt. Imediat după aceea scorul putea deveni 3-0 după ce Bancu i-a făcut cadou lui Fulop un balon la 20 de metri de poarta lui Pigliacelli, dar șutul botoșeneanului trece puțin pe lângă bara din dreapta italianului. În cele din urmă oaspeții reduc diferența prin golul lui Mateiu din minutul 79, o lovitură de cap în urma unei centrări foarte bune a lui Bancu, asaltul de final cu ratările lui Koljic, Glavina și Dimitrov lasă tabela neschimbată.

FC Botoșani – Universitatea Craiova 2-1 (2-0) aduce echipa moldavă la 19 puncte, cu patru mai puține decât ocupanta ultimei poziții de play-off, în timp ce oltenii rămân cu 26 de puncte pe locul 4 și încheie o serie de șapte partide fără înfrângere.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciubotariu): Pap - Patache, Miron, Burcă, Dumitraş (min. 43 Chitoşcă) - E. Papa, Karaboue (min. 85 Târşa) - Golofca (min. 73 Ongenda), Fulop, Fabbrini - M. Roman

Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ (min. 46 Meza Colli), Mihăilă (min. 76 Fedele), Burlacu (min. 62 Glavina) - Koljic