Liga 1: FCSB turează motoarele pentru meciul de la SplitRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Aug 2018

Liga 1: FCSB turează motoarele pentru meciul de la Split

Victorie fără dubii pentru FCSB în partida de pe Arena Națională contra celor de la Politehnica Iași, echipă ce le-a ”furat” titlul roș-albaștrilor în ediția trecută de campionat. Astăzi, elevii lui Nicolae Dică au arătat o față mult mai ofensivă, determinați să nu mai piardă puncte după ce în primele două etape nu au obținut decât un singur punct, cel din ”Eternul derby”. Eroul partidei a fost Gnohere, ”Bizonul” fiind autorul a două reușite dintre cele patru ale serii.

Primul gol al francezului a venit în minutul 24 după o fază prelungită de atac și o pasă a lui Florin Tănase în centrul careului, de unde nouarul a preluat cu dreptul și a șutat cu stângul din pivotare fără a-i da vreo șansă lui Cobrea. Tot el a înscris în minutul 58 după o pasă excelentă de peste 30 de metri a lui Florin Tănase cu o scăriță peste portarul ieșenilor ieșit în întâmpinare la limita careului, reușita venind la zece minute după ce într-o situație similară Andrei Cristea l-a lobat pe Bălgrădean, însă Planic a respins de pe linia porții. Al treilea gol al serii a fost cel al lui Dennis Man din minutul 86, ex-arădeanul fiind angajat cu o pasă luminoasă prin linia defensivă de Olimpiu Moruțan. Nou-venitul în formația roș-albastră și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în al treilea minut de prelungiri cu o reluare simplă din careul mic din centrarea lui Jakolis, croatul ieșind iarăși în evidență prin incursiunile sale eficiente în flancul drept.

Scor final FCSB – Politehnica Iași 4-0 (1-0), un succes ce îi montează pe roș-albaștri pentru meciul de joi din Europa League de la Split cu Hajduk.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic - Pintilii (min. 76 O. Popescu), L. Filip - Man, Fl. Tănase (min. 64 Moruţan), Fl. Coman - Gnohere (min. 80 Jakolis)

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Cobrea - Mihalache, Frăsinescu, Chelaru - L. Rus, Cioinac (min. 46 Kizito), Flores (min. 69 Sanoh), Panţîru (min. 76 Ştefănescu) - Zaharia, A. Cristea, Sin