Liga 1: FCSB schimbă registrul după pauză și câștigă cu Sepsi OSKRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Nov 2019

Liga 1: FCSB schimbă registrul după pauză și câștigă cu Sepsi OSK

Pe Arena Națională din Capitală, FCSB a administrat a treia înfrângere în campionat și prima pe teren advers ”campioanei deplasărilor” Sepsi OSK Sf. Gheorghe la capătul unei partide cu două reprize distincte în jocul gazdelor și o prestație foarte bună a covăsnenilor.

Apetitul ofensiv dovedit în ultimul meci, 4-2 cu Astra în Cupa României, a fost etalat de covăsneni încă din start, Fulop încercându-l pe Bălgrădean în minutul 10 cu un șut de la 25 de metri respins de portarul gazdelor în corner. Imediat roș-albaștri ripostează și Florinel Coman ratează o ocazie rarisimă șutând pe lângă poartă după ce a primit o pasă de la Panțîru, a pătruns în careul advers și a rămas singur cu Niczuly. Karanovic ratează la rândul său singur cu Bălgrădean în minutul 15, apoi două minute mai târziu Coman trimite din nou pe lângă poartă din 10 metri. Oaspeții dau lovitura în minutul 27 după o fază fixă: o lovitură liberă respinsă neconcludent de defensiva roș-albastră a fost urmată de o pasă cu capul a lui Vașvari până la Karanovic, care l-a lobat pe Bălgrădean, ieșit inoportun în întâmpinare.

FCSB se schimbă la față imediat după pauză, odată cu intrarea lui Dennis Man în locul lui Adi Popa, tânărul mijlocaș fiind mai inventiv în angajarea colegilor în spatele liniilor adverse. Intrați mai montați în teren, roș-albaștrii au presat echipa oaspete în propria jumătate de teren și Gnohere și Tănase l-au pus la încercare pe Niczuly, iar în minutul 54 arbitrul Horațiu Feșnic dictează penalty pentru FCSB după un contact între Velev și Florin Tănase. Gnohere a transformat și pe valul de efuziune generat de egalare în minutul 60 roș-albaștrii înscriu pentru a doua oară. Un atac în flancul stâng construit de Panțîru și Florinel Coman a continuat cu o pasă în centrul careului pentru Florin Tănase, care, venit lansat, a reluat cu latul și l-a învins pentru a doua oară pe Niczuly. Șocul nu îi blochează pe oaspeți, Karanovic șutează din 17 metri pe lângă bara din stânga lui Bălgrădean în minutul 68, apoi încearcă să speculeze pe contraatac orice eroare a elevilor lui Bogdan Vintilă. La poarta cealaltă gazdele tratează prea lejer situații bune de a marca, Moruțan ratează cu seninătate de două ori în aceeași fază în minutul 85, iar trei minute mai târziu Florinel Coman încearcă o scăriță peste Niczuly, dar portarul covăsnenilor a fost inspirat și a blocat balonul cu mâna. Nici în cel de-al doilea minut de prelungiri șeptarul gazdelor nu reușește să-l învingă pe Niczuly după un un-doi cu Man, apoi după un corner la care portarul oaspeților a urcat în atac Man uită regula ofsaidului și îi pasează lui Coman aflat în poziție afară din joc, iar pe secundele de final tot Man șutează în bară după ce a rămas singur cu Niczuly, iar Barisic își putea marca autogol.

S-a încheiat 2-1, o victorie ce îi urcă pe roș-albaștri până pe locul 4 cu 24 de puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova, cea care luni va evolua împotriva celor de la Dinamo.

FCSB - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (0-1)

Au marcat: Gnohere (min. 56 pen.), Fl. Tănase (min. 60)/Karanovic (min. 27)

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): Bălgrădean - Crețu, Planic, I. Cristea, Panțîru - Oaidă, Ov. Popescu, Fl. Tănase (min. 71 Moruțan) - Adi Popa (min. 46 Man), Gnohere (min. 83 Hora), Fl. Coman

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Csaba Laszlo): Niczuly - Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo - Andrezly (min. 65 Salli), Velev (min. 81 R. Deaconu), Vașvari, Ștefănescu (min. 71 Safranko) - I. Fulop - Karanovic