Liga 1: FCSB ratează desprinderea în clasamentRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Sep 2018

Liga 1: FCSB ratează desprinderea în clasament

Venit la trei zile după pierderea calificării în grupele Europa League, meciul celor de la FCSB cu FC Botoșani disputat la Voluntari părea o ocazie perfectă pentru echipa lui Nicolae Dică de a-și ridica moralul și de a se detașa în fruntea clasamentului.

Așa a și fost în prima jumătate de oră a partidei, scorul fiind deschis în minutul 4 de Man cu o reluare elegantă cu călcâiul la șutul ratat disimulat în pasă trimis de Florinel Coman. Presiunea a continuat și în minutul 20 Gnohere, cel care a stat la originea primului gol, a pivotat în careu și i-a pasat lui Florinel Coman, care a fost faultat în careu de Pițian. ”Bizonul” și-a asumat responsabilitatea transformării și a făcut-o în deplină siguranță cu un șut pe jos pe centrul porții. 2-0 în minutul 21 și se părea că FCSB va face un scor-fluviu în fața unei echipe care venea după o serie de rezultate dezamăgitoare. Avertismentul pe care îl dăduseră în minutul 17 în careul mic al lui Vlad la întâlnirea ratată de Soiledis cu mingea centrată de Patache a fost întărit de faza din minutul 35 când jucătorul grec al Botoșaniului a executat periculos o lovitură liberă și l-a obligat pe portarul gazdelor să boxeze. Tot dintr-o lovitură liberă s-a înscris și primul gol al oaspeților în minutul 43, execuția lui Rodriguez de pe flancul stâng fiind reluată de la colțul careului mic, la prima bară, cu capul de Papa, balonul fiind trimis la vinclul de la colțul lung.

Cu avantaj minim pe tabelă la pauză, roș-albaștrii ar fi trebuit să revină în avanposturi în repriza secundă, dar evoluția a fost una palidă. Pe terenul lăsat liber, botoșenenii au continuat să dețină inițiativa și au obținut egalarea în minutul 76 prin reușita lui Mihai Roman II, angajat perfect în mijlocul careului de Rodriguez, finalizarea sa venind după o pivotare și un șut pe jos lângă bara din stânga lui Vlad. Roș-albaștrii au forțat pe minutele de final, șutul lui Rusescu fiind parat pe linia porții de Pap, apoi portarul oaspeților a reținut în doi timpi șutul lui Moruțan.

Scor final FCSB – FC Botoșani 2-2 (2-1), remiză de moral pentru moldoveni și ocazie ratată de roș-albaștri de a se distanța la patru puncte de ocupanta locului 2, CFR Cluj, echipă pe terenul căreia se va deplasa etapa viitoare.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Vlad - Jakolis, Planic, Nedelcu, Jr. Morais - Pintilii (min. 80 Moruţan), Zlatinski (min. 46 Filip) - Man, Rusescu, Fl. Coman (min. 66 Teixeira) – Gnohere

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap - Patache, Piţian, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Oaidă - Chitoşcă (min. 64 Ongenda), E. Papa (min. 78 Piftor), Golofca (min. 90 +2 Florescu) - M. Roman