Liga 1: FCSB obține victoria care o menține în cursa pentru titluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Mar 2019

Liga 1: FCSB obține victoria care o menține în cursa pentru titlu

3-2 pare a să devină scorul favorit al celor de la FCSB în întâlnirile cu CS U Craiova, după ce și în penultima etapă a sezonului regulat au tranșat victoria pe Arena Națională contra juveților.

În această seară diferența din teren a fost mult mai vizibilă între cele două formații, în special pe fondul absenței golgheterului Koljic și a utilizării unor fundași laterali improvizați în trupa lui Devis Mangia. De partea cealaltă, Mihai Teja a făcut două alegeri inspirate cu Teixeira și Hora aruncați în luptă din primul minut, mijlocașul portughez fiind cel de la care a pornit faza primului gol înscris de vârful de atac.

În minutul 8 Teixeira l-a deschis pe Junior Morais pe partea stângă, fundașul stânga a rezistat tentației de a cere fault la intrarea lui Donkor la limita careului și a centrat perfect pentru Hora, care reia simplu din 3 metri și modifică tabela. Oltenii au egalat în minutul 22 după un penalty acordat foarte ușor de arbitrul Ovidiu Hațegan la contactul dintre Teixeira și Bărbuț, Bancu fiind cel care a transformat lovitura, dar tabela a fost echilibrată doar pentru 8 minute. Un corner de pe partea stângă al celor de la FCSB a adus balonul la Planic, șutul acestuia a fost deviat de doi jucători ai echipei oaspete și ajunge la Man, aflat inițial într-o poziție de ofsaid, care a împins balonul în plasă. La pauză se intră, însă, la egalitate, în al doilea minut de prelungiri Cicâldău reluând cu capul în plasă, după ce l-a împins pe Benzar, balonul centrat de Donkor.

Repriza secundă începe cu lovitura de cap trimisă de Mihăilă peste transversală, apoi Filip îl încearcă pe Pigliacelli cu un șut din afara careului, iar în minutul 55 Hațegan anulează cu întârziere un gol înscris de Benzar pentru o poziție de ofsaid semnalată de la margine. Pe fondul presiunii puse de olteni, roș-albaștrii scapă pe contraatac în minutul 60, Man îl întinde pe Pigliacelli și îl obligă să scoată balonul în corner. Introducerea lui Coman în locul lui Pintilii este o nouă mutare inspirată a lui Teja, șeptarul fiind implicat în faza golului victoriei gazdelor. Un un-doi cu Junior Morais îl aduce pe fundașul stânga în poziție de centrare și balonul ajunge pe fruntea lui Gnohere, care din 7 metri îl execută pe Pigliacelli. Tensiunea din teren crește, Bărbuț mai trimite o dată în bară din unghi în minutul 84, dar se termină FCSB – CS U Craiova 3-2 (2-2).

Cu 31 de puncte, roș-albaștrii trec pe locul secund la cinci puncte în urma liderului și îi obligă pe olteni, rămași cu 29 de puncte, să joace la totul sau nimic meciul din etapa viitoare de pe teren propriu cu CFR.

FCSB (antrenor Mihai Teja): Bălgrădean - Benzar, Cristea, Planic, Morais - Pintilii (min. 70 Fl. Coman), Filip - Man, Tănase, Teixeira (min. 50 Gnohere) - Hora (min. 90 Nedelcu)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Donkor, Acka (min. 88 Kelic), Ferreira, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Mihăilă (min. 61 Bic), Drăghici (min. 75 A. Cristea) - Fortes