Liga 1: FCSB obține un succes cu emoții în TrivaleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Dec 2018

Liga 1: FCSB obține un succes cu emoții în Trivale

FCSB trece cu bine peste un meci dificil contra unei echipe preocupate să joace, Gaz Metan Mediaș, și revine pe locul secund al clasamentului.

Disputat la Pitești pe un gazon foarte bun pentru starea vremii, jocul a început cu șutul lui Olaru din minutul 5 ce nu prinde cadrul porții, trei minute mai târziu Fofana testând atenția lui Bălgrădean cu un șut din unghi la colțul scurt la firul ierbii. Roș-albaștrii au echilibrat balanța în joc combinând din ce în ce mai bine și urcând treptat în treimea adversă, dar fără a-și crea ocazii consistente. Tot oaspeții apar periculos în atac în minutul 35 într-o fază în care cer inițial penalty pentru un henț al lui Junior Morais, apoi au continuat cu o foarfecă a lui Ely Fernandes la care Bălgrădean s-a culcat pe partea stângă și a reținut balonul. Trei minute mai târziu arbitrul Ovidiu Hațegan îl sancționează cu al doilea galben pe Ivanov și îi lasă pe medieșeni în zece, iar roș-albaștrii au profitat rapid și în minutul 41 Man deschide scorul cu un șut de la 15 metri după o combinație de efect cu Mihai Roman. Trebuie remarcată prestația din această seară a lui Mihai Roman, un jucător a cărui experiență s-a văzut în câteva situații în care a anticipat corect faza și și-a pus în valoare colegii. Tot el a stat la baza ultimei ocazii a primei reprize, șutul său respins cu greu de Pleșca fiind reluat în plasa laterală de Florinel Coman.

Imediat după pauză Florin Tănase este faultat în careu de Marius Constantin și Ovidiu Hațegan indică punctul cu var. Decarul gazdelor execută și îl învinge pe Pleșca pentru 2-0, scor la care partida ar fi putut fi considerată încheiată, dar medieșenii nu lasă garda jos și după ce sunt salvați de Pleșca la un șut al lui Mihai Roman ce se ducea sub transversală, reușesc să reducă din handicap. Olaru și Fortes, doi jucători aflați în vizorul vicecampioanei pentru transfer în intersezon, colaborează în minutul 63 și portughezul înscrie cu un șut din întoarcere din mijlocul careului. Lucrurile se complică pentru elevii lui Nicolae Dică după ce Moruțan, introdus în teren în minutul 65, este eliminat după numai trei minute cu cartonaș roșu direct pentru o intrare dură pe glezna lui Marius Constantin. Se joacă 10 la 10, Florin Tănase ratează două ocazii imense, o scăriță ce nu prinde cadrul porții în minutul 77 și un șut respins din cădere de Pleșca din situație de unu la unu în minutul 80, și tensiunea crește spre final. Cu câteva secunde înainte de ultimul fluier Iulian Cristea trage în cros din marginea careului mare al gazdelor, dar balonul a trecut puțin pe lângă stâlpul porții de la colțul lung, astfel încât s-a terminat FCSB – Gaz Metan 2-1 (1-0).

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşa, A. Stan - Nedelcu, J. Morais (min. 46 Filip) - M. Roman (min. 65 Moruţan), Man, Fl. Coman (min. 76 Teixeira) - Fl. Tănase

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Buşu - Fofana, Luis Aurelio - Olaru (min. 82 Trif), Ivanov, Ely Fernandes (min. 79 Chamed) - Fortes (min. 82 Yazalde)