Liga 1: FCSB învinge la Botoșani și egalează liderulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Dec 2018

Liga 1: FCSB învinge la Botoșani și egalează liderul

Unsprezece victorii și două remize este palmaresul celor de la FCSB în partidele cu FC Botoșani după întâlnirea din această seară din Moldova. Frigul și starea terenului puneau sub semnul întrebării calitatea jocului, dar atât fotbaliștii, cât și gospodarii clubului moldovean și-au făcut pe deplin datoria. Gazonul s-a prezentat în condiții satisfăcătoare și nu i-a împiedicat pe jucători să se exprime, ambele formații fiind adeptele unui joc tehnic.

Spectacolul nu a întârziat să apară după primul fluier al arbitrului. Florinel Coman a tras mult peste transversală în minutul 6, apoi două minute mai târziu arbitrul Marcel Bîrsan avea toate argumentele pentru a indica punctul cu var la intrarea întârziată a lui Miron la Florin Tănase, dar a lăsat jocul să continue. Golul a venit în minutul 14, autor Gnohere, dar marele merit îi aparține servantului Benzar. După o pasă lungă a lui Tănase, fundașul dreapta al roș-albaștrilor a reușit să strecoare balonul din unghi, din apropierea liniei de fund a terenului, pe sub Fraisl și vârful de atac francez a împins balonul de la un metru de poartă pentru cel de-al 11-lea gol al său în această ediție de campionat. Golofca le-a adus aminte fanilor roș-albaștri de ce a fost chemat în trupa lui Dică la faza din minutul 23 în urma căreia a adus egalarea pentru gazde. Mijlocașul botoșenean l-a driblat scurt pe Stan, a pătruns în careu și l-a învins pe Bălgrădean cu un șut la colțul lung. Pe o contră din minutul 32, Golofca a fost aproape de al doilea gol, dar șutul său nu a avut putere și a fost pe direcția lui Bălgrădean, care a reținut cu siguranță. Ratarea sa s-a răzbunat în minutul 38, atunci când Karaboue a pierdut balonul presat de Coman și Filip, iar din combinația celor doi Filip a șutat printre picioarele lui Fraisl și și-a readus echipa în avantaj.

Imediat după pauză gazdele urcă mai mult în atac și încep să pună presiune la poarta roș-albaștrilor. În minutul 51 Fabbrini șutează de la 14 metri, mingea trimisă la firul ierbii fiind reținută de Bălgrădean, apoi în minutul 68 Jonathan Rodriguez pune latul din 8 metri după o pasă a lui Mihai Roman II și balonul șutat de el lovește în plin transversala. Portarul oaspeților are o intervenție salutară trei minute mai târziu la o lovitură liberă ce se ducea sub transversală și a respins în corner, după care Golofca trage peste poartă din poziție bună în minutul 81. Rusescu încheie conturile în minutul 86 cu un lob din marginea careului peste Fraisl după ce austriacul respinsese bine șutul lui Moruțan, astfel încât scorul final a fost FC Botoșani – FCSB 1-3 (1-2).

Elevii lui Nicolae Dică egalează la puncte liderul CFR Cluj, în timp ce moldovenii rămân cu 23 de puncte pe locul 10 al ierarhiei.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Patache, Burcă, Miron, Soiledis - Rodriguez (min. 72 Ongenda), Karaboue - Fabbrini, L. Fulop, Golofca - Trujic (min. 67 M. Roman II)

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - Benzar (min. 46 M. Roman), Planic, Bălaşa, Stan - Jr. Morais, Filip - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (min. 76 Moruţan) - Gnohere (min. 66 Rusescu)