Liga 1: FC Voluntari a câștigat cu 3-1 în fața AstreiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Iul 2017

Liga 1: FC Voluntari a câștigat cu 3-1 în fața Astrei

Ultimul meci al etapei a doua din Liga 1 s-a disputat la Ploiești, fiind, de fapt, reeditarea ultimei finale de Cupa României, între FC Voluntari și Astra Giurgiu.

Scorul a fost deschis în minutul 18, când după o degajare a portarului Balaur, fundașul Astrei, Erico, a deviat nefericit în proprie poartă. Balaure a egalat în minutul 36, după pasa cu capul a lui Le Tallec, iar soarta celor trei puncte s-a tranșat, practic, în cel de-al doilea mitan.

Marinescu a transformat un penalty în minutul 63, în timp ce Tudorie a scăpat singur, la o pasă printre fundași, în minutul 66, stabilind scorul final.

FC Voluntari a acumulat, astfel, primele puncte în noua ediție de campionat.