Liga 1: FC Botoșani - Astra 0-0Ionut Tabultoc / SportPictures.eu
24 Oct 2016

Liga 1: FC Botoșani - Astra 0-0

FC Botoșani și campioana en-titre Astra Giurgiu au tras cortina peste turul Ligii 1, ediția 2016-2017. Prima repriză a însemnat o luptă surdă, la mijlocul terenului, cele două formații încercând să se anihileze reciproc. Ocaziile au lipsit, gazdele mulțumindu-se cu o dominare teritorială sterilă.

În partea secundă, Astra a ratat o ocazie monumentală prin Ioniță, care a șutat din 6 metri la brațele portarului Iliev. Au ratat și botoșănenii, la lovitura de cap a lui Astafei, la un corner executat de Fulop. Antrenorul Leo Grozavu a avut curajul de a-l introduce pe tânărul de numai 17 ani, Moruțan, într-un moment foarte important al jocului, în minutul 60, acesta descurcându-se într-un post greu, cum este cel de mijlocaș coordonator.

Până la urmă a ieșit un 0-0 incolor, inodor și insipid, însă echitabil după aspectul partidei. FC Botoșani a fost mulțumită cu cele 20 de puncte care o plasează pe locul 4 la finele turului, în timp ce Astra reîncepe urcușul și în competiția internă.