Liga 1: Execuție la VoluntariDan George Ilinca / SportPictures.eu
20 Iul 2019

Liga 1: Execuție la Voluntari

Academica Clinceni a primit o corecție severă din partea campioanei CFR Cluj în primul meci disputat pe teren propriu.

Găzduit de arena ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, meciul a fost controlat autoritar de formația clujeană, care a penalizat carențele defensive ale ilfovenilor la fazele fixe. Abia sosit în lotul campioanei, Cestor a deschis scorul în minutul 11 cu o lovitură de cap în urma unei centrări din lovitură liberă, apoi patru minute mai târziu Costache a trimis în plasă o minge deviată cu capul de Itu în urma unei lovituri de colț, iar același Itu a fost cel care a împins mingea în poartă la recentrarea lui Mureșan tot după o lovitură de colț.

Rezolvat în mare măsură la pauză, jocul a continuat în beneficiul oaspeților și după eliminarea lui Răuță în minutul 58 după două cartonașe galbene primite în interval de trei minute, Luis Aurelio a dus scorul la 0-4 după un alt corner și o minge plasată elegant la colțul lung. Petrila îl putea învinge pentru a cincea oară pe Calancea în minutul 87, dar ultima reușită a meciului le-a aparținut gazdelor prin Dobrescu în al doilea minut de prelungiri. Cinci goluri și o victorie categorică a trupei lui Dan Petrescu în fața unei echipe care, în pofida remanierii lotului, pare să fie o candidată sigură la retrogradare.

Academica Clinceni - CFR Cluj   1-4 (0-3)

Au marcat: Dobrescu (min. 90+2)/Cestor (min. 11), Costache (min. 15), Itu (min. 45+2), Luis Aurelio (min. 72)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Calancea – Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, Chatziterzoglou (min. 46 Vojtus) – Barbu, I. Popescu (min. 46 Paţurcă), Nsiah (min. 73 Esteves) – Buziuc

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis – Peteleu, A. Mureşan, Burcă, Cestor – Itu (min. 46 Luis Aurelio), Sylla, Djokovic (min. 63 Pereira) – Costache, Rondon (min. 86 Petrila), Păun