Liga 1: Execuție în direct la BotoșaniIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
31 Aug 2020

Liga 1: Execuție în direct la Botoșani

FC Botoșani a îngenuncheat Politehnica Iași în partida de pe teren propriu cu trei goluri înscrise la foc automat pe finalul de meci.

Diferența din teren a fost evidentă, elevii lui Marius Croitoru cantonându-se în avanposturi încă din startul partidei și dându-i de lucru lui Axinte prin tripleta ofensivă Mihai Roman – Cîmpanu – Ofosu, dar fără succes pe tabelă. A fost nevoie de eliminarea lui De Iriondo în minutul 54 pentru al doilea cartonaș galben pentru ca botoșenenii să valorifice superioritatea numerică și să deschidă scorul.

În minutul 68 Keyta combină cu Ofosu și îl execută pe Axinte cu un șut din interiorul careului, dar Ofosu se afla în poziție de ofsaid în momentul în care a primit balonul și l-a retransmis colegului său, cu toate acestea ”centralul” Marcel Bîrsan a validat reușita. Egalitatea numerică s-a restabilit în teren în minutul 73 după ce şi Rodriguez a primit cartonaş roşu, dar gazdele au prins aripi în ultimele zece minute ale partidei. Dugandzic a majorat scorul în minutul 83 cu o execuție de vârf veritabil, plasament perfect pentru pasa lui Keyta, preluare simplă și șut imparabil de la 7 metri, apoi imediat după ce ieșenii au reluat jocul de la centrul terenului Ofosu a finalizat un contraatac și a dus scorul la 3-0. Dugandzic a făcut dubla în minutul 88 reluând în plasă din colțul careului mic centrarea lui Țigănașu la colțul scurt și astfel duelul moldav s-a terminat cu victoria categorică a gazdelor.

FC Botoșani - Politehnica Iași 4-0 (0-0)

Au marcat: Keyta (min. 68), Dugandzic (min. 83 și 88), Ofosu (min. 84)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann (min. 74 Ţigănaşu)– Florescu (min. 66 Ashkovski), Jonathan Rodriguez – M. Roman (min. 46 Keyta), Cîmpanu (min. 41 Babunski), Ofosu – Dugandzic

Politehnica Iași (antrenor Daniel Pancu): Axinte – Rodny Lopes, Mihalache, Ciobanu (min. 85 F. Cristea), Onea – Vanzo (min. 56 Ntonalnto), De Iriondo, Passaglia – Soares, A. Cristea (min. 85 Zaharia), Popadiuc