Liga 1: Execuție finalăValics Lehel / SportPictures.eu
10 Mai 2016

Liga 1: Execuție finală

Cortina play-off-ului a căzut în seara aceasta la Târgu Mureș, acolo unde Steaua a înscris de patru ori și a plecat cu toate cele trei puncte alimentându-și orgoliul după ce în startul sezonului au pierdut Supercupa României în fața celor de la ASA.

Un gol înscris rapid, în minutul 17, de Bawab cu un șut în cros după o bâlbâială a lui Matei și a lui Candrea a decis în mare măsură soarta jocului. Gazdele au început să se precipite, acțiunile lor fiiind derulate fără a pune în pericol poarta lui Niță, iar acest lucru a accentuat starea lor de nervozitate care a răbufnit în primul minut de prelungiri ale primei reprize, când Ciolacu l-a lovit intenționat și i-a spart arcada lui Râpă. Cartonașul roșu a apărut imediat, arbitrul Iulian Călin fiind ferm la acest capitol.

Imediat după pauză, în minutul 49 Chipciu face 2-0 după ce a speculat o nouă neconcordanță în defensiva mureșenilor între Candrea și Stăncioiu, apoi după numai două minute Popadiuc reia în plasă din apropiere balonul respins de Stăncioiu la șutul lui Marica, ducând scorul la 3-0. Gabi Mureșan ține să-și ia la revedere de la suporterii mureșeni cu un nou cartonaș roșu și îl lovește intenționat cu cotul pe Bawab, fiind eliminat în minutul 64. Scorul începe să ia proporții în minutul 67, Onțel deposedându-l pe Gorobsov la 20 de metri de poarta mureșeană și apoi înscriind simplu, singur cu Stăncioiu. A urmat apoi o jumătate de repriză în care coechipierii au încercat să-l ajute pe Marica să înscrie primul său gol într-o partidă oficială pentru Steaua, însă obiectivul nu a fost atins de nouarul roș-albaștrilor. În schimb, Enache le face cadou un penalty gazdelor cu un fault inutil în propriul careu în minutul 90, Gorobsov executând sigur și marcând ultimul gol al partidei.

S-a încheiat ASA – Steaua 1-4 (0-1), mureșenii încheind play-off-ul fără a obține vreo victorie.

ASA Târgu Mureş (antrenor George Ciorceri): Stăncioiu - G. Matei, Candrea, G. Mureşan, Pârvulescu (min. 56 German) - Gorobsov, Brandan - Buş (min. 90+2 Șut), Voiculeţ (min. 90+2 Muth), Borza - Ciolacu

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Râpă (min. 46 Popadiuc), Papp, Toşca, Momcilovic - Tamaş (min. 52 Mihalcea), Bourceanu - Enache, Bawab, Chipciu (min. 60 Onţel) - Marica