Liga 1: Euro-golul lui Roman stabilește învingătoarea la BotoșaniValentin Macrea / SportPictures.eu
27 Mai 2019

Liga 1: Euro-golul lui Roman stabilește învingătoarea la Botoșani

Partida de la Botoșani dintre formația gazdă și Dinamo a fost decisă de un gol înscris rapid de Mihai Roman și de prestația cenușie a ”câinilor roșii”.

Atacantul lui FC Botoșani a reușit o execuție de excepție, în genul lui van Basten în finala EURO ’88 contra URSS, diferența fiind că jucătorul moldovean a lovit balonul cu latul spre deosebire de execuția cu șiretul al vârfului de legendă al batavilor. Voleul din minutul 8 a turnat plumb în picioare dinamoviștilor, care au și fost lipsiți de șansă în minutul 12 atunci când devierea cu capul a lui Ciobotariu a trecut milimetric pe lângă stâlpul porții lui Fraisl. Fundașul oaspeților putea fi penalizat cu lovitură de pedeapsă în minutul 37 la intervenția asupra lui Papa, dar arbitrul Ionuț Coza a lăsat jocul să continue, apoi înainte de pauză Burcă a semnat și el un șut ce a trecut peste transversală.

Două lovituri de cap, Roman în minutul 60 și respectiv Montini un minut mai târziu au animat repriza secundă, apoi Patache a lovit bara din stânga lui Mandanda cu un șut din unghi în minutul 70. Partida s-a încheiat cu șutul lui Pitfor din primul minut de prelungiri scos în corner de Mandanda, astfel încât tabela indica la final FC Botoșani – Dinamo 1-0 (1-0).

Rezultatul îi menține pe dinamoviști pe locul secund al play-out-ului la trei puncte în urma celor de la Gaz Metan, care mai au nevoie de un punct în ultima etapă cu Concordia pe teren propriu pentru a-și menține poziția.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Chindriş, Miron, Burcă - Patache, E. Papa, J. Rodriguez, Golofca (min. 76 L. Buş) - Ongenda (min. 66 Karaboue), M. Roman II, Fabbrini (min. 86 Piftor)

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Mandanda - Sorescu, Klimavicius, Ciobotariu, R. Grigore (min. 46 Papazoglou) - I. Şerban (min. 46 Zenke), I. Filip, Nistor, N. Aliji - Montini, Christovao (min. 74 Kabashi)