Liga 1: Eroare de sistemRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Iul 2018

Liga 1: Eroare de sistem

Pe stadionul ”Marin Anastasovici”, ferit de capriciile naturii ce au lovit orașul Giurgiu, Astra a fost echipa pragmatică în partida cu FCSB și cu un succes la limită a creat o criză în sânul formației vicecampioane.

Sistemul de joc implementat de Nicolae Dică părea să dea randament în startul partidei, când în minutul 4 centrarea din flanc a lui Romario Benzar a fost aproape de a fi deviată în propria poartă de Erico Da Silva, apoi un minut mai târziu defensiva gazdelor a blocat in extremis șutul lui Junior Morais. Ovidiu Popescu a încercat o finalizare pretențioasă, din unghi, în minutul 28 și a fost aproape de a înscrie, dar Iliev a fost inspirat și a reușit să respingă, apoi în minutul 31 Nedelcu trimite o torpilă ce trece puțin peste transversală. Elevii pregătiți de Marius Măldărășanu s-au apropiat periculos în minutul 42, foarfeca laterală a lui Romario Moise prilejuindu-i lui Bălgrădean o paradă de senzație. Din cornerul rezultat Llullaku reușește să deschidă scorul cu capul după ce s-a desprins de marcajul lui Junior Morais.

Dică mută la pauză, îi scoate pe Nedelcu și Florinel Coman și îi aruncă în luptă pe Qaka și Moruțan, dar tot gazdele semnează prima ocazie a reprizei secunde: Laurențiu Buș a șutat în plasa laterală a porții lui Bălgrădean finalizând o acțiune de contraatac purtată în minutul 60. Sistemul de joc al vicecampioanei nu dă randament, roș-albaștrii fiind văduviți de prezența unui atacant de careu concomitent cu randamentul slab al jucătorilor din compartimentul ofensiv. Mai mult decât atât, accidentarea lui Qaka îl determină pe tehnicianul vicecampioanei să recurgă la improvizații disperate, cu introducerea lui Momcilovic în linia defensivă și urcarea lui Planic ca vârf de atac. Lovitura de cap a lui Florin Tănase din minutul 88 putea aduce liniștea în rândul echipei sale, la fel ca și șutul din întoarcere a lui Bălașa din a cincilea minut de prelungiri.

S-a încheiat Astra – FCSB 1-0 (1-0), un duș rece pentru roș-albaștri ce îi determină acum pe tehnicienii echipei să analizeze această eroare de sistem apărută în joc și să-i forțeze să găsească soluții viabile pentru meciurile cu slovenii de la Rudar Velenje din preliminariile Europa League și cu Dinamo din campionat.

Astra Giurgiu (antrenor Marius Măldărășanu): Iliev – Belu-Iordache, Erico Da Silva, Bejan, Stan – R. Moise, Mrzljak – Balaure, N. Roşu (min. 71 Biceanu), L. Buş (min. 87 V. Gheorghe) – Llullaku (min. 80 Radunovic)

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Planic, Morais – O. Popescu, Nedelcu (min. 46 Qaka, min. 78 Momcilovic), Teixeira – Man, Tănase, Fl. Coman (min. 46 Moruţan)