Liga 1: Enache, ținut în șah de foștii eleviSportPictures.eu
03 Dec 2018

Liga 1: Enache, ținut în șah de foștii elevi

FC Botoșani a obținut un punct pe terenul celor de la Astra Giurgiu, însă remiza nu servește interesele niciunei dintre combatante. Cu 21 de puncte, Astra rămâne la trei lungimi în urma ultimei echipe de pe loc de play-off, Sepsi OSK cu 24 de puncte, iar botoșenenii au acumulat 20 de puncte, ecuația calificării între primele șase echipe rămânând deschisă oricărui rezultat.

Conduși din minutul 55 prin golul lui Burcă, lovitură de cap din 6 metri după un corner executat de pe partea stângă de Ongenda, giurgiuvenii și-au făcut drum prin ceața care învăluia arena ”Marin Anastasovici” și au obținut egalarea în minutul 74 prin Belu-Iordache, atent și inspirat la limita careului mic în urmărirea balonului respins de Pap la șutul lui Buș. Puteau întoarce rezultatul în secundele de final, victoria scăpându-le printre degete după ce șutul lui Neluț Roșu a trecut foarte aproape de stâlpul din stânga lui Pap.

Așadar, Astra – FC Botoșani 1-1 (0-0) și Costel Enache nu reușește să își învingă fosta formație antrenată.

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Belu, Bejan, Cestor, Radunovic - Biceanu (min. 56 Moise), Mrzljak, N. Roşu - Butean (min. 80 V. Gheorghe), Alibec, Llullaku (min. 60 Buş)

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Pap - Patache, Miron, Burcă,  Dumitraş - E. Papa, Fulop (min. 83 Târsă) - Golofca (min. 85 Chitoşcă), Ongenda, Fabbrini - M. Roman (min. 90+1 Chindriş)