Liga 1: Egal în ceațăLiviu Chirică / Mediafax Foto
06 Dec 2015

Liga 1: Egal în ceață

Sub cod galben de ceață, CSMS Iași și Astra Giurgiu au remizat în Copou și păstrează fiecare linia de invincibilitate în campionat de șase partide.

Primii care au mutat au fost oaspeții, deschizând scorul prin Alibec. Șeptarul Astrei a înscris în minutul 7 cu un șut surprinzător, sub transversală la colțul scurt, de la limita careului de 6 metri după ce a primit o pasă lungă de angajament de la De Amorim. Bole are golul egalării în gheată, dar pe traiectoria șutului său s-a interpus Geraldo și tot ce au obținut ieșenii a fost un corner la finalul acțiunii din minutul 19, apoi în minutul 31 De Amorim trimite pe lângă poartă din postură de unu la unu cu Grahovac. Egalarea survine în minutul 38, autorul golului fiind Vasile Gheorghe. Mijlocașul ieșean a primit în centrul careului lui Lung junior o centrare a lui Voicu de pe partea dreaptă, reluarea lui fiind în doi timpi: după un luft cu dreptul, a reluat cu stângul și l-a învins pe goalkeeper-ul giurgiuvean.

În partea a doua a meciului ieșenii sunt cei mai incisivi, dar nicio ocazie importantă nu a apărut, astfel încât se termină CSMS Iași – Astra 1-1 (1-1), oaspeții continuând să piardă viteză în clasament.

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - I. Voicu, Ciucă, Mihalache, Ţigănaşu - Creţu (min. 89 Piccioni), Mitic - Bole, V. Gheorghe (min. 76 Enescu), Onduku - Golubovic

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung Jr. - Pedro Queiros, Geraldo, Dandea, Al. Stan - Boldrin (min. 90+2 Ioniță), Boubacar - Enache, Teixeira, De Amorim (min. 78 Florea) - Alibec (min. 68 Niculae)