Liga 1: Efectul Bergodi continuăGeorge Ionescu / SportPictures.eu
06 Apr 2019

Liga 1: Efectul Bergodi continuă

Dunărea Călărași scapă printre degete o victorie ce putea fi importantă în ecuația retrogradării după ce a condus pe teren propriu pe FC Voluntari, dar a terminat în 10 și a primit gol în al treilea minut de prelungiri.

Veniți după trei victorii consecutive, elevii lui Cristiano Bergodi au început bine partida și au ratat în două rânduri în minutul 6, prima dată prin Ricardinho, șut din afara careului respins de Straton, și Armaș, lovitură de cap din 7 metri ce trimite balonul pe lângă stâlpul din dreapta portarului gazdelor. Călărășenii au replicat pe final de repriză prin acțiunea lui Souda încheiată cu șut la colțul scurt respins în corner de Vâtcă, și incursiunea lui Gabi Iancu din prelungiri încheiată de goalkeeper-ul oaspeților cu o intervenție de ultim moment după ce playmaker-ul croșetase fundașii ilfoveni.

Dacă finalizarea nu i-a reușit, Iancu a avut succes în rol de servant. În minutul 76 l-a găsit liber pe contraatac cu o pasă din propria jumătate de teren pe Daniel Benzar, care a penalizat ieșirea total inoportună a lui Vâtcă la 30 de metri de poartă și după ce l-a depășit cu ușurință din preluare a trimis balonul în poarta goală. La numai 7 minute Tudorie putea aduce egalarea cu o reluare din cădere după pasa în fața porții a lui Gabi Deac, după care gazdele rămân în inferioritate numerică pe teren după eliminarea lui Sîrghi pentru al doilea cartonaș galben. Egalitatea se restabilește în al treilea minut de prelungiri după o lovitură de colț executată de Căpățână la care Armaș a reluat cu capul de la limita careului mic direct în plasă fără opoziția defensivei gazdelor.

S-a încheiat Dunărea Călărași – FC Voluntari 1-1 (0-0) și gazdele rămân pe penultimul loc cu 16 puncte, în timp ce ilfovenii adună al zecelea punct în patru meciuri și fac 21 de puncte, cu patru mai mult decât ocupanta locului de baraj, FC Hermannstadt.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - G. Enache (min. 57 Henderson), Luchin, Djemia, Mendy - Simion (min. 46 D. Benzar), Sîrghi, Honciu - Ammari, Souda (min. 68 Mapuku Mpia), G. Iancu

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Ricardinho (min. 69 Căpăţînă), Balaur, Armaş, A. Vlad - Signorelli (min. 82 A. Bălan), Răuţă - I. Gheorghe, Laïdouni, Gadze (min. 66 G. Deac) - A. Tudorie