Liga 1: Dunărea urcă pe loc de baraj. Concordia retrogradeazăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Mai 2019

Liga 1: Dunărea urcă pe loc de baraj. Concordia retrogradează

Dunărea Călărași a obținut o victorie imensă în fața Concordiei Chiajna și trece pe locul de baraj cu două etape înainte de finalul play-out-ului.

Elevii lui Dan Alexa au deschis scorul în minutul 76 prin Luchin, fundașul central al gazdelor înălțându-se la 6 metri și reluând cu capul balonul centrat din corner de pe partea dreaptă. Moussa a fost eliminat în minutul 88 după ce în apropierea arbitrului l-a călcat pe Enache și ilfovenii au rămas în 10, iar Dunărea a mai înscris o dată în al patrulea minut de prelungiri după un contraatac al lui Ammari, plecat de la jumătatea terenului și încheiat cu un șut pe jos. De notat că în minutul 64 Rîmniceanu și Sîrghi s-au ciocnit în urmărirea unei mingi aruncate în careul Concordiei dintr-o lovitură liberă, fiind nevoie de intervenția ambulanței pentru amândoi și schimbarea celor doi jucători.

Scor final Dunărea Călărași - Concordia Chiajna 2-0 (0-0), rezultat ce consfințește retrogradarea matematică a ilfovenilor.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov (min. 81 Ben Djemia), Dobrosavlevici, Sîrghi (min. 61 Luchin), Mendy - Enache, Simion, Honciu, Benzar - Munteanu (min. 46 Bourceanu), Ammari

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu (min. 65 Caparco) - Joao Meira, Marc, Cadamuro (min. 80 Iloki), Fota (min. 61 A. Radu) - Bawab, Gorobsov, Ropotan, Ivanovici - Guessan, Moussa